Sztori
Botrány a Schadl–Völner-ügy tárgyalásán:ezt nézd ki okozott botrányt
A végrehajtói korrupciós per egyik, már jogerősen felfüggesztett börtönre elítélt végrehajtójának, Sz. Balázsnak a tanúkénti meghallgatásával folytatódott kedden a Schadl György–Völner Pál vádlottak nevével fémjelzett büntetőeljárás.
A volt végrehajtó feltáró és beismerő vallomást tett korábban, de most is állította, hogy tudomása szerint ő maga Schadl György közreműködésével nyerte el Monoron a végrehajtói státuszt, amiért összességében bevétele háromnegyedét – korábbi vallomása szerint 190 millió forintot – juttatott vissza több részletben F. Viviennek. Sz. tudomása szerint ennek nagyobbik hányadát adta tovább Schadlnak, de ebből a pénzből jutott Völner Pál, egykori igazságügyi államtitkárnak is.
– F. Vivien, korábbi jó ismerősöm ajánlotta fel, hogy adjak be egy végrehajtói pályázatot, Vivien ekkor évek óta Schadl irodájának vezető munkatársa volt. Mikor ez megtörtént, előre jelezte, hogy valószínű Monoron fogok státuszt kapni. Már ekkor szóba került, hogy az adózott nyereség felét le kell majd átadnom neki, illetve Schadl Györgynek – vallotta kedden a bíróságon a tanúként meghallgatott egykori végrehajtó.
Ennek ismeretében adta be a pályázatát, amelynek elnyeréséről 2017 decemberében értesítették a minisztériumból. Mindvégig érzékeltette vele Vivien, hogy Schadl György a végrehajtói kar akkori elnöke intézi a kinevezését. Ezt követően F. Vivien segítette az új iroda elindításában és működésében. Ehhez még 13-16 milliós kölcsönt is nyújtott a kezdeti időszakban. Sőt, az asszony heti két alkalommal az ő irodájában dolgozott fizetett munkatársként.
2018 szeptemberében azonban jelezte, hogy ideje volna kiszámoltatni és felvenni az osztalékelőleget, amelynek egy részét neki továbbítania kell Schadl felé.
– Ekkorra már változtak a korábban megbeszélt feltételek. Nem a felére tartott igényt, hanem a nyereség háromnegyedére. Egy éttermi beszélgetésen elhangzott Völner Pál neve is. F. Vivien szavaiból az derült ki, hogy a nagyobb hányadra azért van szükség, mert a politikusnak is kell továbbadnia Schadl Györgynek. Ettől sz.rul éreztem magam, még azon is gondolkoztam, hogy otthagyom az egészet – fogalmazott Sz. Balázs, aki csak annyit tudott akkor Völnerről, hogy az illető politikus, de nem tudta, hogy mi köze van a végrehajtói munkához. Azt is hozzáfűzte, F. Vivien akkor jelezte, hogy szerinte nem is biztos, hogy a többletpénzt továbbadta Schadl, hanem csupán indokként említette az államtitkárt.
A tárgyalás ekkor váratlanul félbeszakadt, miután belépett a terembe Szabó Bálint, szegedi önkormányzati képviselő, aki Orbán Viktor elítélt zaklatójaként lett ismert. Szó nélkül beült a vádlottak mögé.
– Megkérem, hagyja el a tárgyalótermet, ön nem regisztrált előre, nem foglalhat helyet a hallgatóságban – szólította fel a bíró, dr. Tóth Erzsébet.
– A tárgyalás nyílt, hely van elegendő, nem zavarok senkit, én nem megyek el – válaszolta kissé emelt hangon Szabó.
A szóváltás után végül a bíróság szünetet rendelt el és kiürítette a termet. Ezután Szabó Bálint még a folyóson odalépett Völner Pálhoz és védőjéhez, Papp Gáborhoz és csupán annyit mondott: „Teljesen egyetértek azzal, hogy bíróság elé kívánják idézni Varga Judit korábbi igazságügyi minisztert” – majd elviharzott.