Hírek
Egyre több a bolti lopás, szomorú, mit lopnak mostanában a magyarok
A kamerák elterjedésével a módszereken is finomítanak az áruházi szarkák
Az inflációval nem csak az árak, de a bolti lopások száma is megemelkedett. Az év első 10 hónapjában 22,5 százalékkal több ilyen bűncselekmény történt, mint egy évvel korábban – közölte az ORFK a HVG megkeresésére. Ételt és élelmiszert 27, illetve 25 százalékkal többen próbáltak fizetés nélkül megszerezni az üzletekből.
Összekészített csomagok
Az országos bolthálózattal rendelkező Sparban is érzékelik a statisztikai változást a mindennapokban.
Egyre kevésbé beszélhetünk egyszerű élelmiszerlopásról. A hangsúly áthelyeződött a szervezett, sorozatos, megrendelésre, továbbértékesítési célú lopásokra – közölte a Blikk kérdésére a cég szóvivője, Maczelka Márk.
A tolvajok célzottan készítenek össze „csomagokat”, majd próbálják azokat ellopni. Az égetett szeszek, az édességek és a vegyi áruk a legkeresettebbek a tolvajok körében. Az üzletek jó minőségű felvételt készítő kamerákkal próbálják megakadályozni a lopásokat.
Egy biztonsági cég neve elhallgatását kérő vezetője arról számolt be a Blikknek, hogy újabban a tolvajok átcsomagolják az ellopandó termékeket, például egy olcsóbb árucikk vonalkódját ragasztják rá, hátha nem veszi észre a különbséget a pénztáros.
Másik módszer, hogy valamelyik termék dobozába pakolnak értékes, de kisebb dolgokat, müzlis dobozba libamájkonzervet, kaviárt, szalámit, parfümöt, mosóporos dobozba elektronikai eszközt. Egyre több helyen vetik be velük szemben az áruházi detektíveket, akik civil ruhában vásárlónak tűnve nézelődnek, de valójában a tolvajokra vadásznak.
Rejtett rekeszek
Kincs István, az Őrmester Nyrt. igazgatója szerint a vonalkód – korábban az árcímke – átragasztása régi trükk, amiként az is, hogy ruházatba, táskába rejtve próbálják kivinni az üzletből fizetés nélkül az árut. Vannak, akik speciális, rejtett rekeszekkel ellátott táskákkal érkeznek. Klasszikus módszer a dobozokba rejtett kisebb árucikk, amelyek esetlenként csak a vásárlási tételek ellenőrzésekor kerülnek elő.
Érzékeljük, hogy többen próbálkoznak. Ha a biztonsági őr lefüleli a tolvajt, az áruház döntése szerint hívnak vagy nem hívnak rendőrt. Vannak olyan boltok, amelyek inkább kerülik ez a szituációt, míg mások megelőzési jelleggel az 50 ezer forint érték alatti lopásoknál is hatósági segítséget kérnek – közölte Kincs István.
Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke szerint már csak azért is jobb ilyenkor rendőrt hívni, mert – mint fogalmazott – a bolti tolvajok nem hülyék, ha észreveszik, hogy a bolt nem védekezik megfelelően, nemcsak visszajárnak, de leadják a drótot másoknak, hogy ott könnyebb lopni.
Szobahőmérsékletű a víz?
Matusek Mónika, az egyik Kerepesi úti dohánybolt tulajdonosa is érzi a lopások számának emelkedését.
Éveken keresztül nem jártak itt tolvajok, most viszont folyamatosan figyelnünk kell a kamerákat, amióta nyáron egyik napról a másikra megugrott a leltárhiány. Arra is akadt már példa, hogy a pultra több terméket is összepakoltattak az eladóval, a végén kértek hozzá még mást is. Amíg a kollégám elfordult, eltettek valamit az összekészített termékek közül. Mondtam is a fiúknak, lányoknak, hogy a pult alatt pakoljanak össze és csak fizetés után adják ki az árut – mondta el.
Selymes Zsuzsanna, egy VIII. kerületi csemegeüzlet tulajdonosa szerint a hideg időjárás kedvez a tolvajoknak, mert a nagykabátjában bárki eltüntet pillanatok alatt egy üdítőt, konzervet vagy bármi mást.
Az alacsony forgalom miatt sokszor egy eladó dolgozik, aki nem tud a kiszolgálni és figyelni is egyszerre. Egy korábbi törzsvevővel is előfordult, hogy a kasszához hozott két darab hideg vizet, majd megkérdezte, van-e szobahőmérsékletű, mert akkor a hideget visszatenné. Amíg az eladó elfordult, a vásárló kilopott egy energiaitalt a hűtőből – idézte fel az üzletvezető.
Kó József kriminológus a válság elmélyülésével a lopások számának növekedésére számít, hiszen a tapasztalatok szerint az ilyen krízisek a világon mindig ezzel együtt jártak. Álláspontja szerint növekedhet az első bűntényesek aránya is, és lesznek, akik nem csak egyszer botlanak meg, hanem addig folytatják, ameddig le nem buknak.