Sztori
Komoly változások jönnek a mentőknél novembertől: ez mindenkit érint
Komoly változások jönnek novembertől!
Komoly változások jönnek az Országos Mentőszolgálatnál. Az ellátások sürgősségi besorolása három- helyett (P1-P3) ötszintű lesz (P1-P5), és elvárás lesz a segélyhívások kielemzése.
A mentőirányítók számára pedig hamarosan alapkövetelmény lesz a vakon gépelés.
Változások a mentőknél
Pintér Sándor még szeptember 18-án kereste fel az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) mentésirányító központját, ahol kiosztotta az új feladatokat. A belügyminiszter azt szeretné, hogy „Európa legjobb, leggyorsabb és leghatékonyabb mentési és mentésirányítási rendszerét alakítsák ki Magyarországon” – idézi az Index Győrfi Pált, a szervezet kommunikációs vezetőjét, aki a Népszava érdeklődésére reagált.
A mentők sebességét is korlátozzák a főigazgató utasítására, így október elejétől az esetkocsik még akkor is csak maximum 30 kilométer/órával léphetik túl a többi közlekedőre vonatkozó legnagyobb megengedett sebességet, ha súlyosan sérült beteget szállítanak szirénázva. A lap megjegyezte, hogy a tűzoltóknál, a rendőrségnél, és a terrorelhárítóknál továbbra sincs érvényben ilyen korlátozás.
Az OMSZ novembertől helyszíni videóhívást is bevezet, így a mentésben közreműködők videóközvetítést adhatnak a segítségre szorulókról és a helyszíni körülményekről.
Az ellátás hatékonyságának növelése megfelelő jogalapot szolgáltat az ahhoz szükséges adatok kezeléséhez. Ugyanakkor ilyen helyzetben kizárólag videókapcsolatról van szó, felvétel rögzítése és tárolása az adatkezeléssel összefüggésben nem történik” – árulták el a mentők a Népszavának.
A mentők azt remélik, hogy az új besorolási rend (P1-P5) több lehetőséget ad majd nekik, hogy a betegeket az állapotuk szerinti legmegfelelőbb sürgősségi fokozatba sorolják. A besorolási renddel a legtöbben egyébként a Gálvölgyi-ügy kapcsán ismerkedtek meg.
– Egy jobban átlátható, sokrétűbben osztályozható és nemzetközi tapasztalatok alapján is áttekintett rendszer bevezetése válik ezzel valóra, amely alkalmazkodik a kórházi sürgősségi rendszerekben is használt ötfokozatú triage rendszerhez, továbbá így jól elkülöníthetőek a magas(abb) prioritású mentési feladatoktól az OMSZ új alapfeladataként ellátandó ügyeleti feladatok is – fogalmazott az Országos Mentőszolgálat a lapnak.