Sztori
Itt van Orbán Viktor péntek reggeli bejelentése,minden családot érint
Ma reggel a Kossuth Rádióban ismét mikrofon mögé ült Orbán Viktor, akit több aktuális kérdésről is faggattak.
A miniszterelnök az ukrajnai háborúval kezdte az interjút.
„Már a háború kirobbanásakor is az volt a magyar álláspont, hogy aligha lesz ennek a háborúnak nyertese. Oroszország beleütközik egy falba, hogy a NATO fegyverrel és pénzzel látja el Ukrajnát, és csak a Nyugaton múlik, mennyi pénzt hajlandó költeni. A másik oldalon ott van egy hatalmas ország, rengeteg hagyományos fegyver és a világ legnagyobb atomfegyver-arzenálja. Nem tudom elképzelni, hogy egy atomnagyhatalmat le lehet győzni. Az oroszok nem nézik majd tétlenül a katonai vereségüket. Aki ezt hiszi, nem nőtt még ki a gyerekkorból. Iszonyatos a pusztítás, árvák, özvegyek, halottak százezerszám.
Ez a háború. Mi is számon tartjuk a besorozott és elesett kárpátaljai magyarokat. Mi örüljünk, hogy nálunk nincs háború, béke van. Nem szabad hagyni, hogy belesodorjanak minket a háború. Amerika ezt szeretné, Amerika bizony Budapest utcáin háborús kampányt folytat! Nehéz hete elé nézünk, mert azt mondják, most tovább mélyül a konfliktus. Az oroszok azt mondják, azért tört ki a háború, mert Ukrajna csatlakozni akart a NATO-hoz, az ukránok meg azt, hogy el akarták venni a földjüket. De mindig vannak nyerészkedők. Spekulánsok, csempészek, fegyvergyártók aranybányája egy háború” – fejtegette Orbán Viktor.
Ezután Ferenc pápa magyarországi látogatása került szóba.
„Elég régóta forgolódok az ország politikai életében, de nem emlékszem az elmúlt harminc évben három ilyen boldog napra, mint amilyen a múlt hétvégén volt. A pápa megfékezte néhány napra az egymással harcoló politikai erőket is. Nem kell hívőnek lenni ahhoz, hogy valaki úgy érezze, az ország más állapotba került ezekre a napokra.
Hálásak lehetünk a szentatyának emiatt. Úgy érzem, a Vatikán elszánta magát, és minden befolyását latba akarja vetni, hogy véget vessen a vérontásnak. Békemisszióra készül néhány országgal, köztünk Magyarországgal kiegészülve. Sokan akarnak békét Európában, de az ő hangjuk még nem kaphat teret. A nyugati vezetők még nem mondhatják el a valós véleményüket. Biztos vagyok benne, ha túl leszünk a mostani ukrajnai ellentámadáson, sok minden tisztázódik. Szerintem ez az utolsó nagy lehetőségük az ukránoknak, hogy katonai sikereket érjenek el.
Ezután letisztult, világos helyzet lesz, ami a békét lendítheti előre. A békében leginkább mi vagyunk érdekeltek, elsősorban azért, mert itt vagyunk a szomszédban. Minden emberélet fontos, de az önös érdekünk is azt mondatja velünk, hogy a szomszédban egy erős, békés Ukrajna legyen. Ukrajna szenvedése az ott élő magyarok szenvedése is, úgyhogy mi, magyarok kétszeresen is motiváltak vagyunk a békében.”
Tanulságos eset az ukrán búzaimport esete.
„Ötször átvertek minket, de hagytuk magunkat hatodszor is. Mert megígérték nekünk az Európai Bizottságból, hogy csak átszállítják rajtunk az ukrán gabonát az éhező afrikaiaknak. Csakhogy itt ragadt a csencselők miatt csaknem az egész ukrán búza, ami leverte az árakat és tönkretette a közép-európai gazdákat. A lengyelek szerencsére felemelték a hangjukat, mi melléjük álltunk, és tiltakozni kezdtünk. A Bizottság nem tudott mit tenni, meg kellett velünk állapodnia. Ez jól mutatja a közép-európai országok erejét. Ígértek sok pénzt a gazdák támogatására, de egy szavukat sem hisszük már el, egy fillért sem fognak adni. Csak magunkra számíthatunk.”
A gazdasági kérdésekről az alábbiakat mondta el.
„Én értem, hogy segíteni akarunk Ukrajnának, de közben nem tehetjük tönkre magunkat. Az energiaárak nagy bajt jelentenek Magyarország számára. 7 milliárd eurót fizettünk a háború előtt az energiahordozókért, most 17 milliárd eurót kell fizetnünk. Ha azt tettük volna, amit a baloldal követelt, hogy adjuk piaci áron a gázt az embereknek, nagyon sokan tönkrementek volna. A családoknak nem kell aggódniuk, ők továbbra is a védett sávban maradnak az átlagfogyasztásig. Arra is törekszünk, hogy a kis- és középvállalkozások is támogatást kapjanak. A múlt heti döntésünk alapján rengeteg vállalkozás gázszámlája megfeleződött. Tehát próbálunk mindenkin segíteni ezekben a nehéz időkben. Ami az energiaárakat illeti, az oroszoktól behozott árakban van egy csúszóhatás, mindig két hónappal később érződik Magyarországon. Most az árak jobban néznek ki, mint korábban, bár ez viszonylagos, még mindig másfélszeres vagy inkább kétszeres a háború előtti árakhoz képest. De hamarosan itthon is érezni lehet majd a csökkenő gázárakat. Ám ahogy közeledünk a fűtési szezonhoz, újra nő majd az energia ára. Nálunk a következő télen is elegendő gáz lesz, mindenkit megnyugtathatok!”
Kilenc ország kezdeményezése, hogy a jövőben térjünk el az EU alapokmányában lefektetett rendtől, azaz a tagországoknak ne legyen joga önálló külpolitikára.
„Ez jól mutatja, mire megy ki a játék. Az egész nyugati világban megpróbálják a nemzetek önállóságát korlátozni, hogy a fejük felett dönthessenek. Mi a nemzetek Európájában hiszünk. Ez a nyugati kultúra alapja, ez tette naggyá Európát. Most ezt akarják különböző gazdasági érdekek felszámolni, amelyeknek az a jó, ha az államok gyengék. Észnél kell lenni a nemezeteknek, ha nem akarjuk, hogy letapossanak minket.”