Sztori
Csak ezekben az esetekben nem kell befizetni a gyorshajtást ha megbüntettek
Nagyon könnyen túl lehet lépni a megengedett sebességhatárt, amiért bírság járhat. Azzal kapcsolatban pedig sok a tévhit, hogy mikor nem kell ezt kifizetni.
Egyáltalán nem örülnek az üzemben tartók, amikor arról kapnak értesítést, hogy valahol gyorsabban vezettek a megengedettnél. Elég ugyanis egy apró figyelmetlenség, például egy jelzőtábla észre nem vétele ahhoz, hogy vaskos bírságot kelljen fizetni. Mikor lehet ez alól mentesülni?
Nem jött fotó, nem szabályos a bírság
A D.A.S. jogvédelmi biztosító szerint ez az egyik leggyakoribb tévhit, ami az interneten kering. Sok helyen olvasható az, hogy mivel nem is küldött a hatóság fényképfelvételeket, nem szabályos a kiszabott bírság. Nos, a rendőrségnek valójában nem kötelező mellékelnie a gyorshajtásról készített fényképeket, így ezt nem is szokták megtenni. A fényképfelvételeket ugyanakkor bárki megtekintheti az alábbi internetes felületen az iratazonosító és a rendszám megadásával. Általában öt-hat darab fotót bizonyosan megtalálhatunk a gyorshajtásról ezen a felületen.
Csak egy képen látszik a mért sebesség, így nem kell fizetni
Tévedés, a bírság kiszabása sajnos ebben az esetben is jogszerű. Elég, ha egy olyan fényképfelvétel áll rendelkezésre, amin szerepel a kocsink, a mért sebesség, az elkövetés helye, a megengedett legnagyobb sebesség és az egyéb adatok.
Nem látszik a fotón a tábla és a kocsim, nem kell fizetni
A rendőrségnek a mérés elkezdését megelőzően kell fényképfelvételt készíteni a sebességkorlátozó tábláról, így sajnos ez a kifogás sem állja meg önmagában a helyét.
Nem is engem mértek be, nem kell fizetni
A fényképfelvételeken mindig láthatunk úgynevezett markereket, amik jelzik, hogy a kamera éppen melyik járműre fókuszál. Ha ezeknek a markereknek a metszéspontja a mi kocsinkon, motorunkon található, sajnos nincs lehetőségünk a bírság alóli mentesülésre.
Nem is én vezettem, nem nekem kell fizetni
Ha a gyorshajtásért fényképfelvétel alapján jön csekk, az azt jelenti, hogy közigazgatási eljárás keretin belül bírálta el az ügyet a rendőrség. Ilyen esetben pedig mindig a kocsi üzemben tartójának kell fizetnie, a rendőrség nem nyomoz az elkövető személye iránt.
Mikor nem kell kifizetni a bírságot?
- Ritkán, de előfordulhat, hogy a rendőrség helytelenül állapítja meg az adott útszakaszra irányadó megengedett legnagyobb sebességet. Ezekben az esetekben van esély és lehetőség a bírság megfizetése alóli mentesülésre, érdemes azonban ilyenkor hozzáértő jogi szakember segítségét kérni a jogorvoslati eljáráshoz.
- Ha az egyik felvételen sem látható teljes egészében a rendszám, eredményes lehet a jogorvoslati eljárás.
- Ha a hatóság nem vette figyelembe a mérési hibahatárt és annak levonása esetén mentesülnénk a bírság megfizetése alól, vagy csökkenteni tudjuk annak összegét, szintén érdemes jogorvoslattal élni. A mérési hibahatár a megengedett legnagyobb sebességtől függően 2 km/h, vagy 3%.
- Ha a kocsit ellopták és az üzemben tartó még a bírság kiszabásáról szóló határozat kézbesítése előtt feljelentést tett.
- Ha az üzemben tartó igazolni tudja, hogy a kocsit kölcsönadta és a kölcsönadás során követték el a gyorshajtást.
Ripost.hu