Sztori
Változnak a sebességhatárok,íme a részletek
Országszerte több tucatnyi úton módosították a sebességhatárokat az útkezelők idén.
A folyamatos csökkentések okai gyakran a balesetek, de olyan utakra is volt példa, ahol megemelték az autósok maximális tempóját.
Nincsenek kőbe vésve a sebességhatárok az útjainkon, könnyen lehet, hogy ahol évek óta 90-nel vagy 50-nel autózunk, motorozunk, a jövő héttől már szabálytalan így haladni.
Senki ne vezessen rutinból, ugyanis a közlekedési törvény szerint több hatóságnak is feladata mások mellett a sebességhatárok állandó kontrollja is: ha szükséges, csökkentik avagy megemelik.
Előírás szerint ötévenként minden autópálya és főút sorra kerül, de a kötelező felülvizsgálatok mellett a Magyar Közút Zrt. (MK), a Budapest Közút Zrt.(BK), az önkormányzatok, vagy éppen a rendőrség is bármikor változtathat az utak sebességhatárain.
Különféle okok állhatnak a módosítások mögött:
- forgalmi adatok (például egy addig gyér forgalmú útszakasz mellé hipermarket épül, aminek következtében sokszorosára emelkedik ott a járműforgalom)
- balesetszám (településeken belül és kívül egyaránt előfordulhat, hogy sebességhatár-csökkentéshez nyúlnak a hatóságok olyan helyeken, ahol sok a baleset)
- útminőség (sajnos arra is van rendszeresen példa, hogy kátyúsodás után nem felújítás következik, hanem leszedik az addigi 90-es, 80-as stb. táblákat, és 70-eseket, 60-asakat raknak ki helyettük,
- mindezek mellett egyéb üzemeltetési tapasztalatok alapján is módosíthatnak az útkezelők vagy önkormányzatok a sebességkorlátozó táblákon.
A hazai szervezetek közül messze az MK nézi át a legtöbb utat, ezért a Vezess kikérte az ország autóútjait, fő-, és mellékútjait ellenőrző szervezettől az összes, 2023-ban megváltoztatott sebességhatár pontos helyét. Valamint megkerestük is a BK-t is.
„A korlátozásokat az év különböző szakaszaiban vezettük be” – írta megkeresésünkre a Magyar Közút. Fontos, hogy az alábbi, vármegyék szerint közölt változások „nem tartalmazzák az építési és javítási munkák miatti ideiglenes vagy hosszabb távú forgalomkorlátozásokat”.
Hol csökkent a sebességhatár?
Összesen 39 útszakaszon csökkent a megengedett maximális sebesség idén. „A korlátozásokat többségében közlekedésbiztonsági szempontok indokolták. A lakott terület határának változása ugyanakkor nem járt sebességkorlátozó táblák kihelyezésével, ezeken a szakaszokon a lakott terület határát jelölő táblákat helyeztük át” – közölte a Magyar Közút.
A módosításokat vármegyék szerint soroljuk, hogy mindenki könnyebben böngészhessen az általa használt országrészek között. Mindegyiknél kértünk magyarázatot a változtatásra, ahol tudjuk, a változás okát is feltüntetjük.
Bács-Kiskun
- az 5-ös főúton a 62. kilométerszelvénynél (kmsz.) 50 km/órára csökkent a lakott terület határának változása miatt
- az 5-ösön a 70. kmsz-nél 50 km/óra az új határ szintén a lakott terület határának változása miatt
- ugyancsak az 5-ös főúton a 73. és 75. kmsz. között (Lajosmizse- Kecskemét) 60 km/órára, az ok: „balesetveszélyes csomópont”
- szintén az 5-ösön, de jóval arrébb, a 111. kmsz-nél Kiskunfélegyházán a lakott terület határának a változása miatt
- az 51-es főúton is volt sebességhatár-csökkentés a 72. kmsz-nél (Dunavecse) 60 km/órára egy új körforgalom építése és kerékpáros átvezetés miatt
- az 53-as főúton a 13. kmsz-nél Akasztónál 50 km/órára a lakott terület határának a változása miatt
- 54-es főút: 16. kmsz. Jakabszállás, 50 km/órára, lakott terület határának változása
- szintén itt, csak 2 kilométerrel arrébb: Jakabszállás, 50 km/órára, az ok, lakott terület határának változása
- továbbra is 54-es főút, 37. kmsz-nél (Bócsa), 50 km/órára a lakott terület határának a változása miatt
- 55-ös főút, 53. kmsz., Kisszállás, 70 km/órás táblák kerülte ki balesetveszélyes csomópont miatt
- szintén az 55-ös fúton a 81. kmsz-nél Felsőszentivánon 50 km/óra az új határ lakott terület határának a változása miatt
- ugyanez, ugyanitt a 83. kmsz-nél: Felsőszentivánon 50 km/óra az új határ lakott terület határának a változása miatt
- továbbra is 55-ös főút, 86. kmsz., Csávoly: 50 km/óra, lakott terület határának a változása
- és még egy helyen az 55-ös főút: 104. kmsz., Baja: 50 km/óra, lakott terület határának a változása
- végül az utolsó változás Bács-Kiskunból, 451-es út, 9. kmsz., Gátér település, lakott terület határának a változása
Baranya
- változott a sebességhatár a 6-os főúton a 186-187 kmsz. között 70 km/órára, Pécs, az indok: „baleseti góc”
Borsod-Abaúj-Zemplén
- 37-es főút, 62. kmsz., Sárospatak, 60 km/óra az új határ, mert balesetveszélyes az itteni csomópont térsége
Fejér
- két helyen is csökkent a sebességhatár a 7-es főúton, egyrészt a 40. kmsz-nél, Pettendnél, 60 km/órára a „teleülésre vezető utak csatlakozása” miatt
- másrészt a 85. kmsz-nél 50 km/órára, Polgárdi, az ok lakott terület határának a változása
Győr-Moson-Sopron
- 85-ös főút, 63. kmsz., Fertőszentmiklós és Nagycenk között 70 km/óra az új határ baleseti góc miatt
Heves
- két változásról kaptunk információt ebből a vármegyéből, az első Gyöngyösnél a 82-83. kmsz. között 50 km/órára, mégpedig forgalombiztonsági okból, a korábbi megemelt sebességhatárt megszüntették
- a 24-es főúton a 20-21 kmsz-ek között, Mátrafüred és Parád között több (!) szakaszon az itt sajnos sűrűsödő motoros balesetek miatt
Jász-Nagykun-Szolnok
- a 4-es főúton is történt sebességhatár-csökkentés idén a 99-100 kmsz.-nél 60 km/órára a hivatalos közlés szerint „a Tisza-híd dilatációs szerkezetének hibája miatt”
Pest
- egy változásról kaptunk infót innen, a 11-es főúton a 40. kmsz-nél Visegrádnál 70 km/óra az új sebességhatár, forgalomnövekedés miatti forgalmi rend felülvizsgálat miatt
Vas
- 86-os főút,
Veszprém
- végül összesen nyolc változtatás Veszprém vármegyéből, nagy részük a 71-es főútról, az első a 13. kmsz-nél, Balatonkenesénél, 60 km/óra az új határ kerékpárút átvezetés miatt
- 71-es főút, 31. kmsz., Alsőörs, ahol 70 km/órára mérsékelték a maximumot az önkormányzat kérésére a közlekedésbiztonság növelése érdekében
- 71-es főút, 57. kmsz., Zánka, 60 km/órára csökkentették a rendőrség kérésére a gyermektábor miatt
- 71-es főút, 74. kmsz., Badacsonytomaj, 50 km/óra új, kijelölt gyalogosátkelőhely miatt
- az utolsó változás a 71-es főúton: 86. kmsz., Szigliget, 60 km/óra a megnövekedett kerékpáros-forgalom miatt
- 73-as főút, 13. kmsz., Veszprém, 40 km/óra az új határ egy új csomópont miatt
- 77-es főút, 40. kmsz., Tapolca, 50 km/órára csökkent itt a sebességhatár az autóbusz megálló biztonságos megközlítése érdekében
- 82-es főút, 21. kmsz., Zirc, 40 km/óra az új limit az önkormányzat kérésére a vasúti átkelőnél
Budapest
- XX. kerület Kossuth Lajos utca, itt idén került sor az utca kerékpárosbaráttá alakítására VEKOP projekt keretében a BKK beruházásában. A Szent Imre herceg utca – Jókai Mór utca közötti szakaszon kerékpáros nyom, míg a Jókai Mór utca és a Mártírok útja között nyitott kerékpársáv létesült. Mindkét szakaszon 40 km/órás sebességkorlátozást vezettek be
- XI. kerület, a Budaörsi út Szent Kristóf utca és városhatár közötti szakaszán rendelte el a Budapest Közút a korábbi 60 km/órás emelt sebesség 50 km/órás sebességre való csökkentését, ami 2023. november 22-től él. A változtatást az indokolta, hogy a Budaörsi út érintett szakasza melletti területek szinte teljes hosszban beépültek az elmúlt évek folyamán. A környéken megnövekedett a gyalogosforgalom és az útpályával párhuzamos kerékpárúton a kerékpáros forgalom is jellemző.
Budapest Közút elmondta a Vezessnek, hogy forgalombiztonsági okokból a Budaörsi úton már korábban is több csomópontban és jelzőlámpa nélküli gyalogátkelőhelynél 50 km/órás maximális sebesség volt elrendelve, most egységesítették a teljes útszakaszon ezt a maximális sebességet. Ez alól kivételt képez az Egér úti csomópont, ami kiemelt balesetveszélyessége miatt jelenleg is 40 km/órás sebességgel járható csak a centrum felé vezető irányba, és ez a korlátozás a jövőben is meg fog maradni.
A bevezetést követően a figyelemfelhívás fokozása érdekében ideiglenesen még több helyre ki fogjuk helyezni az 50 km/órás sebességkorlátozást jelző táblákat, bár lakott területen belül erre egyébként nem lenne szükség.
Hol lehet gyorsabban autózni, mint korábban?
Olyan 2-3 évente kikérjük a sebességhatárok változásaira vonatkozó adatokat a közútkezelőktől, és kivétel nélkül mindig azt tapasztaljuk, hogy általánosabb a forgalom lassítása, sokkal-sokkal több helyen mérsékelik a járművek maximális sebességét, mint ahány úton vagy útszakaszon növelnék azt.
Itt nincs is értelme vármegyék szerint bontani a módosításokat, mi sem így kaptuk meg a Magyar Közúttól, hanem egy szerény bekezdésbe ömlesztve az információkat.
„Sebességemelés a 2×2 forgalmi sávos főutak forgalomba helyezése során történt az év folyamán a 37-es, a 67-es és a 83-as főutakon. Ugyancsak változott a sebesség az M0 autóút melletti gyűjtő-elosztó pályákon két csomópontban, az M31-es és az M7-es autópálya csomópontjánál. Itt a korábban meghatározott elvek alapján vizsgáltuk felül a sebességkorlátozásokat, a változás jellemzően sebességemelést jelent (akár 100 km/óráig).”
Vezess.hu