Connect with us

Sztori

Óriási szenzáció: új kőolajmezőt találtak Magyarországon

Új, eddig ismeretlen kőolajlelőhelyet fedezett fel a MOL és az O&GD Tura közelében, ahol elkezdődött a próbatermelés.

Az új lelőhelyről jelenleg körülbelül napi 1000 hordó kőolajat termelnek, amit a Dunai Finomítóban dolgoznak fel.

Az úgynevezett Paleogén-medencében, amely egy Budapesttől nem messze található földtani egység, jelenleg 4 kutatási koncesszió van, ebből a MOL a Dány terület felett rendelkezik.

A MOL jelentős sikert ért el itt 2022-ben: a felfedezett olajmezőn található Vecsés-2 kút mára a MOL egyik legnagyobb hozamú magyarországi olajkútjává vált napi 1400 hordó termeléssel, de a 2016 óta sikeresen termelő Tóalmás-Észak olajmező is a közelben található.

Az O&GD három kutatási koncessziót nyert el korábban (Mogyoród, Nagykáta és Ócsa térségben), amelyekben hatósági jóváhagyásokat követően a MOL 2023 nyarán szerzett 49 százalékos részesedést.

A Tura-D-3 nevű kutat tavaly nyáron kezdték fúrni, és 2100 méter mélyen bukkantak az olajkészletre. A kút jelenleg naponta körülbelül 1000 hordó kőolajat ad, az O&GD és a MOL az 51 százalék – 49 százalék tulajdoni hányad arányában osztoznak a kitermelt mennyiségen. Ez a MOL számára napi körülbelül 500 hordót jelent.

ami a MOL-csoport 2023-as átlagos napi kőolajtermelésének körülbelül 1 százaléka és a MOL magyarországi kőolajtermelésének 5 százaléka.

„Nekünk különösen fontos, hogy megragadjuk a lehetőségeket, növeljük a hazai kitermelési volument és csökkentsük Magyarország import-kiszolgáltatottságát. A turai találat egy hatékony szakmai együttműködés eredménye: örömünkre szolgál, hogy az O&GD-vel közös kutatásunk ilyen gyorsan sikerre vezetett” – mondta dr. Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója.

A Tura D-3 olajkút fúrása
A Tura D-3 olajkút fúrása
Fotó: MOL

A MOL a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon. 2023-ban a hazai termelésből a kőolaj több mint 40 százalékát (közel 500 ezer tonna) és a földgáz több mint 90 százalékát (közel 1,5 milliárd m3) a MOL biztosította. A MOL-csoport kőolaj-és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legjelentősebb, jelenleg a teljes termelés kb. 35%-át adja.

Az O&GD 2012-es alapítását követően jelentős koncessziókat nyert el Magyarországon, és jelenleg 5500 négyzetkilométeren kutat szénhidrogén után. Az O&GD 35 termelőkúttal Magyarország harmadik legnagyobb szénhidrogén termelő bányavállakozója – derül ki a vállalatok közleményéből.

 

Continue Reading
Hírdetés
Ezek is érdekelhetnek...

Továbbiak ebben a témában: Sztori

To Top