Connect with us

Sztori

Óraállítás március – most jött a hír, aminek sokan nem örülnek majd!

Óraállítás március – most jött a hír, aminek sokan nem örülnek majd!

Miért találták ki az órák állítását téli és nyári időszámítás szerint évente két alkalommal?

Mi ennek az értelme és miért jó az, hogy télen már 4 órakor tök sötét van Magyarországon?

Mikor lesz ennek vége?

És mikor kell az órát most 2024 márciusában átállítani a tavaszi időszámításra?

Az óraállítás gyakorlatát általában azért vezették be, hogy jobban kihasználják a nappali fényt és ezzel energiát takarítsanak meg. A nyári időszámítás alatt az órákat egy órával előre kell állítani, így este tovább van világos, ami a nyári időszakban több nappali fényt biztosít, és így az emberek kevesebbet használják a világítást, ami energiamegtakarítást eredményezhet. A téli időszámítás alatt az órákat pedig vissza kell állítani egy órával, így reggel hamarabb lesz világos, ami hasznos lehet az iskolásoknak, munkavállalóknak.

Azonban az óraállítás körüli viták között számos kritika is felmerült. Egyesek szerint az energiamegtakarítás elenyésző, mások szerint pedig az egészségre és a mentális jólétre gyakorolt hatása negatívabb, mint az esetleges energiafelhasználás csökkentése pozitív hatása.

A téli időszámítás alatt az, hogy korábban sötét lesz, valóban megnehezítheti az emberek életét, például a munkába járást vagy a szabadidős tevékenységeket. Ez egyike azoknak a vitákban álló pontoknak, amiért egyesek szerint érdemes lenne elgondolkozni az óraállítás gyakorlatának felülvizsgálatán.

A pontos időpontokat illetően, az óraállítások időpontjai országonként eltérőek lehetnek, de általában tavasszal (márciusban vagy áprilisban) van a tavaszi óraállítás, amikor az órákat egy órával előre kell állítani, és ősszel (októberben vagy novemberben) van az őszi óraállítás, amikor pedig egy órával vissza kell állítani az órákat.

Óraátállítás márciusban – mikor kell az órákat átállítani 2024 tavaszi időszakban?

Magyarországon 2024-ben a tavaszi óraállítás március 31-én lesz. Az órákat akkor éjjel 2 órakor kell majd 3 órára előreállítani.

Egyre több szó esik arról az Európai Unióban, hogy meg kell szüntetni az órák állítását. Mivel indokolják ezt a tervet?Az Európai Unióban valóban egyre több vita és kezdeményezés zajlik az óraállítás gyakorlatának megszüntetéséről. Ennek az indokai között számos tényezőt lehet említeni:

 Egészségügyi hatások: Több tanulmány is arra utal, hogy az óraállítás negatív hatással lehet az emberek egészségére. Az alvási rendszer zavara, a bioritmusok felborulása és a szervezet biológiai órájának zavarodása néhány olyan probléma, amelyeket az óraállítás okozhat.

– Közlekedésbiztonság: Az óraállítás utáni időszakokban jelentősen megnőhet a közúti és munkahelyi balesetek száma. Az emberek biológiai ritmusának és a napfény mennyiségének változása miatt a vezetés és a munkavégzés során csökkenhet a figyelem és a teljesítmény.

– Energiahatékonyság: Bár az óraállítás eredeti célja az energiahatékonyság növelése volt, sok kritikus szerint ez a hatás már nem érzékelhető vagy nem elégséges ahhoz, hogy indokolja az óraállítás folytatását.

– Általános életminőség javítása: Az óraállítás megszüntetése által javulhat az emberek életminősége, mivel nem kellene állandóan alkalmazkodniuk az időváltozásokhoz és az óraállításokhoz.

Ezen okok alapján az Európai Unióban egyre többen támogatják az óraállítás megszüntetését vagy legalábbis átgondolását, hogy megtalálják a legmegfelelőbb megoldást az időszámítási gyakorlatra. Ennek részeként például a tagországok egy része már felmérési folyamatokat indított az állampolgárok véleményének kikérésére az óraállításról.

Continue Reading
Hírdetés
Ezek is érdekelhetnek...

Továbbiak ebben a témában: Sztori

To Top