Sztori
Nincs apelláta, elfogadták a törvényt: kitiltották az iskolából a mobiltelefont, elvehetik a gyerektől is
Elfogadta a Parlament azt a törvényjavaslatot, hogy szigorítják a mobilhasználatot az oktatási intézményekben. Pontosabban: szabályozzák, hogy milyen tárgyakat lehet bevinni és milyeneket nem az iskolák területére, az iskolaőrök pedig a tanulók csomagjait is átvizsgálhatnák. A diákok nem fogadták kitörő örömmel az új szabályt és a szülők véleménye is megoszlik.
Egyre több hazai és nemzetközi kutatás támasztja alá, hogy a diákok iskolai koncentrációjára, figyelmére, teljesítményére egyértelműen rossz hatással van a korlátlan iskolai mobiltelefon használat.
Kevésbé tudnak figyelni a tananyagra, ha közben a mobil náluk van, vagy akárcsak a táskájukban hever – írta a Blikknek a Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztály arra a kérdésre, hogy miért volt szükség a szigorításra.
Hozzátették, az iskolai mobiltelefon használat visszaszorítása az iskolai internetes zaklatások, cyberbullying esetek számát is csökkenti, az okoseszközök – mobilok, laptopok, tabletek – használatának az iskolában a diákok tanulását kell szolgálniuk, és nem a figyelmük elterelését a tanulásról.
Ezen eszközök használatát egyébként az iskolai házirendek eltérő, egyéni módon ugyan, de már eddig is szabályozták saját hatáskörben. A tanárok eddig is felszólíthatták az órán engedély nélkül telefonozó diákokat, hogy tegyék el, esetleg ideiglenesen adják le az eszközeiket, de el nem vehették tőlük. A mostani törvényjavaslat megadná a lehetőséget erre, sőt, az iskolaőrök hatáskörébe az is belefér majd, hogy átkutassák a nebulók holmijait, iskolai tárolóhelységeket is.
Ez utóbbit tartja aggályosnak egy, a Blikknek nyilatkozó fővárosi gimnázium igazgatója.
– Azt gondolom, a törvénnyel nincs akkora probléma, ha tudjuk, hogy mik azok a tárgyak, amelyek ki vannak zárva az iskolából (nyilván fegyverek, szúró-vágó eszközök és így tovább), de azt látjuk a törvény rövid leírásában, hogy a tanuló csomagját és a táróhelyiségeket is át lehet vizsgálni. Ebben már azért látok problémákat, de ha valaki jogkövető magatartást mutat, akkor nyilván nem lehet problémája az átvizsgálással – mondta az intézményvezető, hozzátéve, jó úton jár a törvényjavaslat, ha a szigorúság fokát szélesíti ki, de az is fontos, hogy a törvény meghagyja az iskoláknak azt a lehetőséget, hogy továbbra is önállóan szabályozzák ezt a kérdést, illetve lehessen úgy dönteni, hogy használhassák a telefonokat, hiszen előfordulhat, hogy ez egy-egy tanórán szükséges, például a KAHOOT nevű tanulós applikáció alkalmazásánál.
Visszamegyünk a középkorba – a diákok nem örülnek
A Blikknek egy név nélkül nyilatkozó végzős gimnazista szerint a törvény olyan, mintha a középkorba repítené őket vissza, sokszor így is börtönben érzik magukat, a telefon elvétele pedig csak erősítené ezt az érzést.
A személyes cuccaimat ne kutassák már át! Vagy elveszik a laptopomat, amin egyébként a szünetben például dolgozok vagy iskolai feladatokat csinálok? A tanárok is oda töltik fel sokszor a feladatokat
– berzenkedett a budapesti tanuló, aki azért sem akarja, hogy elvegyék a telefonját, mert akkor a szülei sem érnék őt el.
– Szerintem ezzel a személyes jogaimba avatkoznak bele. Semmi joguk sincs, hogy a személyes dolgaimat megnézzék. Persze, ha zavarják a telefonnal az órát, akkor vegyék el, de szerintem ez az egész nem akkora probléma. Értelmesek vagyunk eléggé ahhoz, hogy ne legyen szükség ilyesmi bevezetésére, szerintem ez felháborító – mondta a Blikknek egy másik diák.
Nem akarok álszent lenni, többször előfordult már, hogy telefonoztam, például üzenetet küldtem óra alatt. Engem nem borítana ki, ha le kellene adnom a mobilt. Inkább legyen a tanárnál, mintsem „lebukjak”, és figyelmeztetést kapjak
– mondta Ádám, aki ezzel a kevésbé népszerű álláspontot képviseli.
A szülők sem nagyon értik, mire jó ez az egész
Judit legkisebb gyermeke, Sári 13, a legnagyobb 23 éves. Az édesanya a Blikknek azt mondta, persze, telefonnal kelnek-fekszenek, de mindegyik gyermek sportol iskola után, így nem a telefonozás teszi ki a szabadidejüket – éppen ezért nem is korlátozzák a használatát.
– Este már azért nem nézem jó szemmel, de iskolába járnak, sportolnak, a szabadidejükben sokszor laptopról, telefonról tanulnak vagy ott beszélnek az osztálytársaikkal. Nem gondolom, hogy erre törvényt kéne hozni, én úgy látom, hogy az iskolák ezt normális keretek között kezelik, szóval semmi szükség a fentről jövő szabályozásra – mondta el a Blikknek Judit, aki szerint az okoseszközöket inkább az oktatás részévé kellene tenni és az iskola hatáskörében kellene hagyni a telefonozás kérdésének kezelését.
– Hát nagyon nem örülnék, hogyha turkálnának a táskámban, inkább odaadnám magamtól, ha kell. Régen dobozokba gyűjtötték a telefonokat, de volt, hogy ott felejtettem, szóval jobb ha nálunk van. Amúgy, aki előveszi és rajtakapják, az intőt kap, viszont szoktunk KAHOOT-t csinálni, ahhoz meg tök hasznos, ha nálunk van a telefon – mesélte a Blikknek.
Az Országgyűlés a javaslatot 136 „igennel” fogadta el, a Blikknek nyilatkozó fővárosi iskolaigazgató szerint leghamarabb a szeptemberben kezdődő tanévben tudják az oktatási intézményekben is bevezetni a törvény alkalmazását.