Sztori
Nagy a baj a magyar csirkehússal, korlátozásokat vezettek be
A madárinfluenza jelenléte és terjedése miatt a világ több országa nem fogad Magyarországról érkező baromfit vagy bizonyos baromfitermékeket.
A listán találunk olyan országot, amely csak bizonyos megyéket, más államok az egész országot tiltólistára tették.
Mióta Magyarországon már 2020-ban megjelent, az utóbbi hónapokban oedig egyre inkább terjed a madárinfluenza-vírus, több harmadik, vagyis Európai Unión kívüli ország döntött úgy, hogy korlátozza a hazánkból származó baromfitermékek importját – derül ki az Agrárszektor összeállításából. A tiltások, amelyek megszüntetéséről csak az adott ország hatóságai hozhatnak döntést, komoly gazdasági hátrányt okoznak.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a weboldalán listázza azokat az országokat, ahol korlátozást vezettek be. Teljes, vagyis Magyarország egész területét érintő, baromfira és minden baromfitermékre vonatkozó tiltásról döntöttek például Kínában, Marokkóban, Ománban, Tajvanon, Japánban és Dél-Koreában. Bizonyos termékeket (például csibét, keltetőtojást, csirkehúsokat) nem fogad a többi között az Egyesült Arab Emírségek, Izrael, Kuvait, Peru és Szaúd-Arábia.
Egyes országok csak bizonyos vármegyéket tettek tiltólistára. Ilyen az Egyesült Királyság (az olyan területeket tiltja, amelyeket az EU korlátozás alá vont), Fehéroroszország, Kanada, Hongkong, Vietnám, Mexikó, Ukrajna (a magas patogenitású madárinfluenza kitörés miatt korlátozás alatt álló területekről nem fogad termékeket),Noha ezek a döntések jelentős gazdasági hátrányokat okoznak Magyarországnak, bizonyos mértékben érthetők: hazánkban az elmúlt hónapokban rendkívül gyors tempóban terjedt a fertőzés. Csak 2024. október eleje óta több mint 150 kitörést regisztráltak, és a járvány korábban nem érintett területeken is megjelent – novemberben már szinte az ország minden szegletében felütötte a fejét.