Sztori
Minimálbér 2024 – Hatalmas emelés jön! Ennyi lehet a béremelés!
Minimálbér 2024 – Hatalmas emelés jön! Ennyi lehet a béremelés!
Nemrégiben Nagy Márton, a gazdaságfejlesztésért felelős miniszter, nyilatkozatában kifejtett néhány fontos dolgot a béremeléssel kapcsolatban:
„Személy szerint azt gondolom, hogy a miniszterelnök álláspontja az irányadó: idén az egyszámjegyű infláció a legfontosabb, jövőre pedig a gazdaság helyreállítása. Ez a prioritás a kormány számára. Az idei átmeneti lassulás után, 2024-ben helyreállítjuk a gazdaságot” – Mondta korábban Nagy Márton a 2024-es Minimálbérrel kapcsolatban.
„A fogyasztási sokknak helyre kell állnia. Ehhez az infláció letörése a legfontosabb, amelyre már novemberben is jelentős esély mutatkozik, várhatóan egyszámjegyűre apad” – Hangsúlyozta Nagy Márton.
Jelenleg a minimálbér és a garantált bérminimum a következő:
- havibér alkalmazása esetén 232 000 Ft (Minimálbér 2023)
- hetibér alkalmazása esetén 53 340 Ft
- napibér alkalmazása esetén 10 670 Ft
- órabér alkalmazása esetén 1 334 Ft
- havibér alkalmazása esetén 296 400 Ft (Garantált bérmimum 2023)
- hetibér alkalmazása esetén 68 140
- napibér alkalmazása esetén 13 630 Ft
- órabér alkalmazása esetén 1 704 Ft
Mennyit növekedhet a Minimálbér 2024-ben?
„A legnagyobb kérdés a jegybank kamatpolitikája lesz, hiszen szeptembertől pozitív reálkamat várható, ami ugyancsak változás, azonban a pozitív kamatláb lassítja a fogyasztást. A kormány a reálbéreknél nagyobb fordulatot szeretne, és ez igaz 2024-re is. Ám a jegybank a bérezésben egy visszafogott növekedést prognosztizál” – Árulta el Nagy Márton, aki a következőt is kiemelte:
” reális lehet a minimálbéreknél a 10 százalékos emelés” – Tehát a minimálbér növekedés 2024-ben kb. 10% lehet.
Reálbér növekedés 2024
Reálbér-növekedés akkor következik be, amikor vagy a gazdaságban az inflációs ráta jelentősen csökken, vagy pedig a bérek nominális értéken számottevően emelkednek. Sokan úgy vélik, és gyakran elhangzik az állítás, hogy „az infláció eszi meg a béreket”. Ez a kijelentés arra utal, hogy ha az infláció magas, az erodálja a bérek vásárlóerejét. Amikor azonban az infláció csökken, a munkavállalók jobban élvezhetik a keresetüket, mivel annak vásárlóereje nő. Nagy Márton miniszteri pozíciójában és szakértelme alapján úgy látja, hogy különösen a versenyszférában – ahol a vállalatok egymással versenyeznek a munkaerőért – az idei évben biztosan várható reálbér-növekedés. Ez pozitív hírnek számít mind a munkavállalók, mind a gazdaság szempontjából.