Connect with us

Sztori

Máris szavaztak a családi pótlék emeléséről: itt van a Parlament döntése – háromszorosára emelkedik a családi pótlék?

2008 óta nem emelkedett a családi pótlék összege: egy gyerek után 120 200 forint, két gyermek esetén 13 300 forint jár a családoknak – ez utóbbi gyermekenként értendő.

Ez az összeg legutóbbi emelésekor még egy viszonylag szemmel látható summa volt, mostanra viszont a kritikusai szerint elveszítette az eredeti funkcióját, azaz hogy anyagilag segítse a családokat. Megkérdeztük olvasóinkat, szerintük ideje lenne-e emelni. Az eredmény nem meglepő, elsöprő többséggel győztek az igenek.

Mint hogyazt a minap megírtuk, 2023. október 4-én nyújtott be, „A gyermeket nevelő családok terheinek mérsékléséről” címmel törvényjavaslatot Tordai Bence, a Párbeszéd politikusa. A parlament.hu-n elérhető dokumentum szerint jelentős emelésre tettek javaslatot, a gyermekek után járó családi pótlék összege nagyjából 3-szorosára emelkedhetett volna. Ám az október elején ez ügyben benyújtott törvényjavaslat tárgysorozatba-vételét máris elutasították, azaz az Országgyűlés nem tárgyalja az indítványt.

Holott az emelés ráférne a gyermekeket nevelő családokra, hiszen a családi pótlék – a legalapvetőbb családtámogatási eszköz – rendkívüli mértékben veszített reálértékéből. Az átlagbérhez viszonyítva a pótlék összege növekedett 1950 és 1990 között. Az 50-es évek elején csak körülbelül 5% volt az átlagbérhez képest, míg a 90-es években majdnem elérte az átlagbér 20%-át. 2000-ben a nettó átlagkereset 55 800 forint volt Magyarországon, és a családi pótlék 3 800 forintot tett ki (6,8%). 2002-ben 77 600 forint átlagkereset mellett egy gyermek után 4 600 forint járt (5,9%), míg 2008-ban a 122 000 forintos nettó átlagbér mellett a 12 200 forintos pótlék már csak a 10%-át tette ki.

Azóta az arány folyamatosan csökken, mivel az átlagkereset folyamatosan nő, míg a pótlék összege nem változik. 2023 augusztusában a nettó átlagkereset 383 500 forint volt kedvezmények nélkül, a családi pótlék pedig csak 3,18%-át tette ki. Holott az infláció is elszabadult a koronavírus-járványt követő gazdasági válságban, így minden sokkal drágább, mint egy évvel korábban.

Ehhez képest a hazainál alacsonyabb inflációval küzdő lengyel kormány a családi pótlék összegét a jövő év elejétől 60 százalékkal emeli meg, a jelenlegi mintegy 44 000 forintnak megfelelő 500 zlotyról a nagyjából 70 500 forinttal egyenértékű 800 zlotyra

2008 óta ezekkel az összegekkel számolhatnak a családok:

  • Egy gyermekes család esetén 12.200 Ft
  • Egy gyermeket nevelő egyedülálló esetén 13.700 Ft
  • Két gyermekes család esetén (gyermekenként) 13.300 Ft
  • Két gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként) 14.800 Ft
  • Három vagy többgyermekes család esetén (gyermekenként) 16.000 Ft
  • Három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként) 17.000 Ft
  • Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő család esetén 23.300 Ft
  • Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket egyedül nevelő esetén 25.900 Ft

A családi pótlék nem csak a pénzügyi értékét veszítette el, hanem a valós funkcióját is. Hogy ideje lenne-e emelni ezen az összegen, nagy kérdés, az ellenzék szerint igen, a kormány viszont más állásponton van. Megkérdeztük olvasóinkat, nekik mi a véleményük, emelni kellene-e az összeget.

Több, mint 15 ezren szavaztak, és az eredmény egyértelmű: 88,8 százalék szerint itt lenne az ideje az emelésnek.  A kormány szerint azonban a családi pótlék csak egyike az általuk nyújtott családtámogatási intézkedéseknek, és nem célszerű külön tárgyalni róla, mivel számos más támogatási forma is létezik, mint az ingyenes étkezés, az ingyenes tankönyvek, GYES, GYED, CSED, nagyszülői GYED, babaváró hitel és CSOK.

Az egyik legkiemelkedőbb támogatási forma pedig a családi adókedvezmény. Ennek értelmében egy gyermek után 10 ezer forint, két gyermek esetén 20+20 ezer forint, és három vagy több gyermek nevelése esetén minden gyermek után 33 ezer forint adókedvezményt jár a családnak. Tehát egy három gyermeket nevelő családban az egyik kereső 99 ezer forinttal többet visz haza havonta, mint egy gyermektelen személy.

Persze ez csak azoknak jár, akik dolgoznak, a minimálbérnél nagyobb összeget keresnek és be is vannak jelentve a keresetük teljes összegére. 

Continue Reading
Hírdetés
Ezek is érdekelhetnek...

Továbbiak ebben a témában: Sztori

To Top