Sztori
Magyar Péter nyilvánosságra hozza a vagyonnyilatkozatát – Ezt nézd!
A volt igazságügyi miniszter és fideszes parlamenti képviselő egy interjúban azt állította: a válásakor anyagilag is borzasztóan rosszul járt
. Megnéztük, hogy alátámasztják-e ezt az eddigi vagyonnyilatkozatai. Magyar Péter ugyanakkor azt állítja: a vagyonmegosztásról szóló megállapodás aláírása után Varga Judit megköszönte neki a rugalmasságát.
24.hu nak azt is elárulta, hogy hamarosan nyilvánosságra hozza a saját vagyonnyilatkozatát.
Egyezséggel váltunk. Minden feladtam! Anyagilag is borzasztó rosszul jártam, de egy bugyiban eljöttem volna igazság szerint. Meg lehet nézni a nyilvános vagyonnyilatkozatomat, hogy én hogy jártam a válással
– ezt mondta a Hajdú Péternek adott interjújában a minap Varga Judit, akinek a válása nem csak magánéleti, de belpolitikai vihart is kavart. Miután Varga februárban a kegyelmi botrány kirobbanását követően bejelentette, hogy lemond a parlamenti mandátumáról, és visszavonul a közélettől, volt férje, Magyar Péter ugyancsak lemondott a Magyar Közútnál és a Volánbusznál betöltött pozícióiról. Magyar ezután politikai hadjáratba kezdett, és a Partizánnak adott első interjúját követően bő egy hónappal eljutott a pártalapítás gondolatáig.
Magyar kezdetben a volt feleségével kapcsolatban barátságos, már-már védelmező hangnemet ütött meg (főleg a kegyelmi ügy vonatkozásában), Varga pedig nem szólalt meg, ám az utóbbi pár hétben igen elmérgesedett a nyilvánosság előtt folytatott párbeszédük. Varga Judit párkapcsolati erőszakkal vádolta meg volt férjét, Magyar pedig hazugságnak nevezte ezt. A történet kicsúcsosodása volt a Hajdú Péter YouTube-csatornáján leadott interjú, amelyben Varga azt állította, az erőszakos férjétől való elválása nem csak érzelmi, de anyagi terhet is rótt rá. Cikkünkben a volt igazságügyi miniszter felszólítását követve a vagyonnyilatkozatai alapján nézzük meg, mire utalhatott.
A csokos balatoni ház
Varga Juditot 2019 júniusában jelölte igazságügyi miniszternek Orbán Viktor, előtte egy évig európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkárként dolgozott a Miniszterelnökségen. A miniszteri kinevezésekor leadott vagyonnyilatkozatából kiderült, hogy akkor három, Balatonhenyén található ingatlant a férjével együtt felesben birtokoltak:
- egy 2144 négyzetméteres telken található 195 négyzetméteres családi házat,
- illetve egy 7926 négyzetméteres
- és egy 8018 négyzetméteres telket.
A házat a csok igénybevételével újították fel, ez némi politikai botrányt is okozott, bár a támogatást később Varga visszafizette.
A 2019-es vagyonnyilatkozatában a nagy értékű ingóságok között egy előző évben vásárolt Volvo XC60 Momentum típusú autó is szerepelt – szintén Magyarral közösen. A mindenkori képviselői alapdíj hathavi összegét (2019-ben közel 6 millió forintot) meghaladó ingóságoknál ajándékként
- egy mesterhegedűt,
- egy Szász Endre-rézkarcot,
- egy 12 személyes Zsolnay étkészletet írtak be,
- illetve egy Yamaha pianínót, amelyet 2017-ben vásároltak.
Varga Juditnak ezen felül a mindenkori képviselői alapdíj hathavi összegét meghaladó készpénze is volt:
- másfél millió forintja,
- 7000 eurója,
- valamint 5000 euró pénzintézeti számlakövetelése.
Ugyanakkor egyetemleges adóstárs volt a Magyar Péter nevére felvett hitelből még fennálló, 9,4 millió forintos tartozásban. Vargához és Magyarhoz befolyt még bruttó 4 millió forint rövid távú lakáskiadásból, ami egy Magyar tulajdonában álló lakást érintett.
Megszaporodó ingatlanok
A 2020. januári vagyonnyilatkozatban nagyobb változás nem történt, azonban pár nappal a 2021-es vagyonnyilatkozat közzététele előtt kiderült, hogy a házaspár 200 millió forintért vásárolt ingatlanokat Budapesten, a XII. kerületben. Az Igazságügyi Minisztérium akkor azt közölte, hogy a tárcavezető és férje öt különböző helyrajzi számon – a valóságban egy társasházban – lévő két lakást vettek azért, hogy később majd egybenyissák azokat. A lakásokat plusz egy garázst 2019 decemberében vásárolták, de az átfutási idő miatt csak 2020 februárjában, a nyilatkozat leadása után váltak bejegyzett tulajdonosokká.
A vagyonnyilatkozatába Varga azt írta, hogy a 200 millió forintos vételárat 8 millió forint önerőből és 192 millió forintos hitelből fizették ki. Ez annyiban meglepő, hogy a négyszázalékos önerő szokatlanul alacsonynak számít, a bankok akkoriban alapesetben legalább 20 százalékot kértek.
A viszonylag alacsony önerőt az tette lehetővé, hogy pótfedezetként bevontuk férjem Budapest, V. kerületi tehermentes ingatlanát
– írta akkor magyarázatként a miniszter. A 192 millió forintos hitelből 2020 decemberében 93 millió forintot előtörlesztettek – részben megtakarítás felhasználásával, részben pedig úgy, hogy eladták a pótfedezetként használt V. kerületi lakást, amelyet a bank azzal a feltétellel engedett ki a jelzálog alól, hogy annak teljes vételárát a hitel előtörlesztésére fordítják. Így maradt egy 99 millió forintos tartozás, illetve egy másik, 8,7 millió forintos hite
A 2022-ben leadott vagyonnyilatkozatban ismét csak kisebb változások történtek – eltűnt a Szász Endre-rézkarc és a Zsolnay-készlet, és Varga már nem tüntetett fel a képviselői tiszteletdíj hathavi összegét meghaladó készpénzt és hitelintézeti számlakövetelést –, míg 2023-ban a két korábbi hiteltartozás összege 93,7 millió, illetve 7,8 millió forintra csökkent.
Eltűnt vagyonelemek
Varga tavalyi évre vonatkozó vagyonnyilatkozatában szembetűnő a változás az ingatlantulajdonnál:
A Volvo sincs már benne a vagyonnyilatkozatban, és az egyéb ingóságok között is már csak a mesterhegedű szerepel, a Yamaha pianínó nem. A fideszes politikus a lemondásáig a Közép-európai Akadémián végzett tudományos-kutatási és oktatói tevékenységéért kapott havi díjazást (a pontos összeg nem szerepel, de bruttó 1 és 5 millió forint közé esik) a bruttó 2,6 millió forintos képviselői jövedelme mellé, ám semmilyen megtakarítást nem tüntetett fel. Van viszont 60 millió forint jelzáloghitele a balatonhenyei házon, 2023. április 20-án pedig 5 millió forintos kölcsönt kapott a családjától, amelyet 2033-ig kell visszafizetnie.A tényekhez tartozik, hogy Magyar Péternek – mivel nem töltött be politikai tisztségeket – korábban nem kellett nyilvános vagyonnyilatkozatokat tennie, ám a politikus felesége miatt készítenie kellett ilyen dokumentumokat – ám ezeknek a nyilvánosságra hozásáról saját maga dönthetett. Eddig a Magyar-féle vagyonnyilatkozatok nem voltak nyilvánosak.
Két kérdést tettünk föl Magyar Péternek: a fejlemények tükrében tervezi-e a vagyonnyilatkozata nyilvánossá tételét, illetve mit szól Varga Juditnak a vagyonmegosztásról szóló állításaihoz.
Előbbivel kapcsolatban Magyar úgy nyilatkozott: az európai parlamenti választások hivatalos kampányának kezdetéig
A vagyonmegosztásról pedig a következőket írta:
Közös megegyezéssel váltunk, ingatlanbecslőket vettünk igénybe, és ügyvéd számolta ki, hogy mindenki azonos módon járjon a vagyonmegosztással. A volt feleségem a megállapodás aláírása után megköszönte a rugalmasságomat. Az más kérdés, hogy a vagyonmegosztás egyes pontjait azóta sem tartja be.
A kérdéseinket Varga Juditnak is elküldtük arra az email címre, ahonnan januárban Varga titkárságának nevében küldtek közleményt. Tőle is szerettünk volna pontosabb információkat kérni a vagyonmegosztással kapcsolatban, például, hogy milyen feltételekkel kerültek az egyes vagyonelemek a felekhez, ám innen nem kaptunk választ.
24.hu