Sztori
Emberségből levizsgáztak…..Inkább darabokra vágták a fenyőfaárusok a megmaradt fákat, csak hogy ne vihessék el a rászorulók..Fotók
Darabokra vágták a megmaradt fenyőfákat, csak hogy ne vihessék el a rászorulók – szégyen a szeretet ünnepén
A karácsony a szeretet és az összetartozás ünnepe – legalábbis annak kellene lennie. Az újpesti főtéren azonban idén egészen másként alakult a helyzet: a fenyőfaárusok a megmaradt fákat darabokra vágták, hogy véletlenül se vihesse el őket egyetlen rászoruló család sem. Az eset nemcsak az ünnepi hangulatot árnyékolta be, hanem komoly vitát indított el az emberségről és az ünnep igazi jelentéséről.
A közösségi médiában hamar elterjedt a felháborító jelenet híre. Sokan nem értik, miért kellett így eljárni, amikor számtalan család számára a karácsonyfa beszerzése szinte megoldhatatlan anyagi terhet jelent. Egy közösségi bejegyzésben így fogalmazott egy helyi lakos: „Remélem, most baromi büszkék magukra, és boldogan telik az ünnepük! Szégyen!”
Az árusok dilemmája: megélhetés vagy emberség?
A helyzetet árnyalja, hogy a fenyőfaárusok számára is egyre nehezebb megélhetést biztosítani ez az üzletág. Gyökös Szabolcs, egy tapasztalt fenyőfatermesztő, rávilágított, hogy hat év szükséges ahhoz, hogy egy csemetéből eladható fa legyen. Az emelkedő üzemanyagköltségek, a munkaerőhiány, valamint a bérleti díjak miatt az árak is jelentősen nőttek. „Nagyon sok fát kell eladni ahhoz, hogy haszon is legyen belőle” – mondta a termelő.
Az árusok többsége úgy véli, hogy ha az el nem adott fák ingyen kerülnek a rászorulókhoz, az hosszú távon veszélyeztetheti az üzlet fenntarthatóságát. Ennek ellenére sokan úgy gondolják, hogy az ünnep szellemisége megkövetelné az emberségesebb hozzáállást.
Más megoldás is létezhetne
Számos példa mutatja, hogy vannak alternatívák. Egyes fenyőfaárusok például az el nem adott fákat jótékony célra ajánlják fel, vagy olyan családokhoz juttatják el, akiknek anyagi helyzetük nem teszi lehetővé a vásárlást. Mások faültetvényekre szállítják vissza a megmaradt fákat komposztálás céljából.
A megoldás kulcsa talán az együttműködés lehetne. Ha az árusok és a helyi közösségek összefognának, az el nem adott fák jótékony célokat szolgálhatnának, anélkül hogy bárki megkárosítva érezné magát.
Milyen üzenetet hordoz az eset?
A darabokra vágott fák története jól mutatja, hogy a szeretet ünnepén is könnyen háttérbe szorulhat az emberség. Az anyagi érdekek, a bizonytalan gazdasági helyzet és az ünnepek körüli stressz gyakran elfeledtetik velünk, hogy a karácsony valódi lényege az összetartozás.
A közösségi média reakciói alapján az emberek többsége úgy érzi, hogy az árusok „emberekből megbuktak”. A vita azonban messze túlmutat az újpesti főtéren. Vajon képesek vagyunk-e megőrizni az ünnep igazi szellemét egy anyagias világban? És ha igen, milyen árat vagyunk hajlandók ezért megfizetni?
Az eset tanulsága, hogy mindannyiunknak érdemes újragondolni, mit jelent számunkra a szeretet ünnepe. Talán éppen az ilyen történetek segíthetnek abban, hogy jövőre egy kicsit emberségesebbek legyünk – nemcsak karácsonykor, hanem az év minden napján.