Éveken belül az egész Európai Unióban változás lesz a jogosítványokkal kapcsolatban, ami Magyarországot is érinti. A friss jogosítványoknál érkezhet a szigorúbb próbaidő is.
A nyugdíjas sofőrök is tapasztalhatnak változást
A modern világban a jogosítvány megszerzése meg tudja könnyíteni a mindennapi életünket. Persze nem kell ezt se túlzásba vinni, mert akad olyan, aki a két utcányira lévő bolt miatt is inkább bepattan a kocsijába. A jogosítvány birtoklása különösen fontos lehet kisebb településeken, ahol a tömegközlekedés korlátozott, de nagyvárosokban is előnyt jelenthet, ha valaki nem szeretne menetrendekhez igazodni.
Magyarországon a jogosítvány megszerzésének folyamata több lépésből áll. Az első lépés az elméleti képzés, amely során a tanulók elsajátítják a KRESZ-szabályokat, a vezetési elméletet és a műszaki ismereteket. Az elméleti vizsga sikeres letétele után kezdődhet a gyakorlati képzés, amely során a tanulók valódi forgalmi környezetben szereznek vezetési tapasztalatot. A gyakorlati vizsga sikeres teljesítése után a tanulók megkapják a jogosítványukat. Fontos, hogy a jelentkezőknek orvosi alkalmassági igazolást kell bemutatniuk.
Az Európai Unió is készül változtatásokra a jogosítványok szabályozásában, aminek a része, hogy a nyugdíjas sofőrök is kapnának a nyakukba szigorítást. A galériánkban megmutatjuk, hogy mit jelent pontosan az Európai Unió által elfogadott jogosítványreform!
Az egyik legfontosabb Európai Uniós cél az, hogy 2030-ra egységesítsék a jogosítványokat, amelyeket digitális formában is elérhetővé tennének.
Ez azt jelenti, hogy a jogosítványokat mobilalkalmazásokban is tárolni lehetne, és azokat minden tagállam elismerné – számolt be róla a Telex.
Az Európai Unió úgy döntött, hogy akik frissen szereztek jogosítványt, azoknál két év „próbaidő” lépne életbe. Erre vonatkozóan Magyarországon már régóta érvényben van jó néhány korlátozás, többek között a pótkocsi vontatására vonatkozóan – ezt most kiegészítenék például azzal, hogy akit az első két évben ittas vezetésért lefülelnek, az jóval keményebb büntetésre számíthatna.
Az új szabályokkal jobban összehangolnák az orvosi szűréseket, viszont a nyugdíjasok kapnak a nyakukba szigorítást. A 65 év felettiek esetében rövidebb érvényességi idővel állítanák ki a jogosítványt.A kevés munkaerőre való tekintettel lejjebb vinnék a hivatásos teherautó- és buszsofőrök alsó korhatárát: az előbbiek esetében belföldön, kísérő mellett akár 17 évesen is lehetne vezetni. Még mindkét döntéshozó szervezetnek hivatalosan rá kell bólintania ezekre, de ez általában már csak formalitás szokott lenni.