Sztori
Bejelentette a honvédelmi miniszter, hogy ismét lesz huszáregység Magyarországon
Ló nélküli huszáregység felállítását jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf. A honvédelmi miniszter szerint a huszárok fontos harcfeladatot fognak ellátni a honvédségen belül. A tárcavezető arról is beszélt, hogy szerinte a huszár több, mint egy lovas katona, „a huszár mi vagyunk”, a nemzeti karakterünk egyenruhába öltött lényege. A DK pótcselekvésnek tartja a bejelentést. Az ATV Híradó riportja.
A huszárság Magyarországon egészen a 15. századig vezethető vissza, amikor főispánok igazgatták a vármegyéket. 2023 elején az Orbán-kormány újra bevezette a főispánok és a vármegyék fogalmát.
Most pedig a honvédelmi miniszter pedig a huszárságot is visszahozná.
„Hamarosan ismét lesz modern, nem lovasított, fontos harcfeladatot ellátó huszáregység a Magyar Honvédségbe”
– mondta a 18. Nyíregyházi Huszártalálkozón Szalay-Bobrovniczky Kristóf. A honvédelmi miniszter szerint a magyar huszár a honfoglaló lovas ősök modernkori utóda és emlékük őre. Mint mondta, a huszár több, mint egy lovas katona, „a huszár mi vagyunk”, a nemzeti karakterünk egyenruhába öltött lényege, kreatív, egyes, gyors, öntevékeny, bátor, büszke és magabiztos. „Ezek olyan tulajdonságok, amelyek nemcsak katonai erények, hanem ma a nemzetek közötti versenyképesség alapját jelentik”.
A DK pótcselekvésnek nevezte a Szalay-Bobrovniczky Kristóf bejelentését.
„Miközben a katonai hagyományok tiszteletét magam is fontosnak tartom azt gondolom, hogy a már már ilyen nevetséges pótcselekvés helyett a miniszternek a toborzásra kellene összpontosítani, hiszen láthatóan nem volt sikeres, hogy magasan kvalifikált fiatalok csatlakozzanak a Magyar Honvédséghez” – nyilatkozta az ATV Híradó stábkának Vadai Ágnes.
A korábbi szocialista honvédelmi miniszter szerint ennél fontosabb feladat is lenne.
Szekeres Imre kiemelte, hogy a legfontosabb az lenne, hogy létrehozzanak egy zászlóalj csoportot, ami „képes felfogni bármilyen – akár állami, akár nem állami – természetű támadást Magyarország területén. Ebben egyébként négy NATO szövetséges állami is részt venne, többi közt az Egyesült Államok, Horvátország, Olaszország és Törökország. Ebből később pedig egy dandárt kéne képezni” – emelte ki a volt tárcavezető.
Az ATV Híradó stábja megkereste a Honvédelmi Minisztériumot, hogy pontosan mikortól lehetnek ismét huszárok a hadseregben. A kérdésre azonban még nem érkezett válasz.