Sztori
Befutott a hét legfontosabb bejelentése, ez mindenkit érint
A hét legfontosabb hazai vonatkozású gazdasági eseménye az MNB kamatmeghatározó ülése. Tavaly májusban kezdte meg a kamatcsökkentést a 18 százalékos irányadó kamatról,
KEDDEN 25 BÁZISPONTTAL CSÖKKENTETTE A JEGYBANK AZ ALAPKAMATOT, EZZEL BEHÚZTA A FÉKET A KORÁBBI HÓNAPOK 50 BÁZISPONTOS KAMATVÁGÁSAI UTÁN.
Ezt a mindennapokban úgy vehetjük észre, hogy azok, akik hitelt szeretnének felvenni, például lakásvásárlásra, egyre alacsonyabb kamatokkal találkozhatnak, miközben a megtakarítók is ugyanezt tapasztalhatják. Míg egy éve 10 százalék feletti, addig májusban már 7 százalék alatti jelzáloghitel-ajánlatokkal találkozhattunk a bankfiókokban (bár ebben kormányzati intézkedések is szerepet játszottak).
Ugyanakkor az alapkamat csökkenése egyre kisebb támaszt jelent a devizánk számára, így a forint gyengülésén is érezhette a lakosság az alacsonyabb kamatokat.
Erősödéssel várta a forint a döntést
A lapunknak korábban nyilatkozó Makronóm Intézet és MBH tartósan nem számol azzal, hogy a forint az euróval szemben a 400-as szinten vagy e fölött maradjon az euróval szemben.
Ennek egyik legfőbb oka az MNB kamatpolitikája lehet, mivel a forint tartós gyengülése az inflációs pályát veszélyeztetné, így ennek növekvő kockázata esetén a további kamatcsökkentések ütemét lassíthatja vagy elhalaszthatja a jegybank” – jegyezte meg Balog-Béki Márta, aki szerint az ország külső egyensúlyi helyzete is nagyon erős, ami hosszabb távon nem indokol további érdemi forintgyengülést.
Péntek este még a 398-as szintnél járt a forint az euróval szemben, majd hétfőn korrekció indult, kedden már a 396-os szint alatt várta a magyar deviza a jegybanki kamatdöntést.