Sztori
A tömegkályha lehet a megoldás Magyarországon a magas gázszámlára
Nálunk még újdonságnak számítanak, de a skandináv országokban gazdaságosA tömegkályha és a tömegtűzhely a Skandináviában használt hagyományos téglakályha évtizedek óta fejlesztett új változata; másodégés-kamrával, másodlevegővel, nagy hőtartó tömeggel készül, kevés fával nagyon kellemes hőkomfortot ad.
A tömegkályhánk születése
Téglakályha építése:
Két okból is korunk legnépszerűbb fűtőeszköze a téglakályha, noha régi múltra tekint vissza. Az egyik a divat ami a vakolatlan téglafelületeket újra visszacsalogatta otthonukba. A másik pedig a vételár. Ez akár 50%-al is alacsonyabb egy átlagos cserépkályháétól. A téglakályha működését tekintve minimális különbséggel ugyan azt tudja nyújtani, mint egy cserépkályha.
Amiben különbözik az a hő leadás üteme. Ezeket a kályhákat inkább állandó fűtésre ajánlom, nem érdemes két befűtés között napokat kihagyni mivel tömegénél fogva nehezebben melegszik fel, mint egy cserépkályha. Viszont nehezebben is hűl ki. Ezt a hatást tovább fokozhatjuk a tömegkályha kivitelű téglakályha építéssel.
Amely által egy viszonylag egyenletes 24 órás hő leadás érhető el. Igaz ez árban is magasabb költségeket von maga után. De hosszabb távon megéri a befektetést.
Nálunk használatos elnevezése még a finn tömegkályha, amely az átlagosnál nagyobb tömegére utal. A köpeny falának vastagsága komoly szerepet játszik a hő tárolásban. Meghatározó vonása a két kamrás tűztér, melyek közül az alsó rostéllyal, valamint szekunder levegő bevezetésének lehetőségével készül.
Az alsó kamrát viszonylag szűk torok köti össze a felsővel, ahol a másodlagos égés levegővel keveredett gázok magas hőmérsékleten kiégnek. A felső kamra sok esetben kemencének van kialakítva. A rostély alkalmazása ellenére szigorúan fa tüzelésű berendezés. Hőtárolója a felső kamrából kétoldalt szimmetrikusan leágazó, nyújtott téglalap alakú párhuzamos füstjárat, ami a tűztér alatt, mögött egyesülve alul csatlakozik a kéményhez.
A kétkamrás tűztérben a füst gázok felfelé, a hőtárolóban, vagyis a járatokban pedig lefelé áramlanak, ezért nevezik ellen áramú kályhának. Észak Amerikába és Kanadában kedvelt kályha típus.