A Szél úgy beszél… című dal nyerte meg a Duna több héten át tartó könnyűzenei versenyét, így 2025-ben ez a produkció viselheti a rangos Magyarország dala címet. A Gypo Circus és Szirota Jennifer közös alkotása nemcsak a közönség szívét hódította meg, hanem értékes nyereményekkel is gazdagodott: a közmédia támogatásával lemez- és klipkészítési lehetőséget is kaptak.
A döntő különleges zenei élményt nyújtott, hiszen a versenyzők produkcióit a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara kísérte, Balassa Krisztián vezényletével. Az élő show szimfonikus átdolgozásai méltó módon zárták le a versenyt.
A megmérettetés zsűrije idén új összetételben értékelte a dalokat: Gubik Petra, Szandi, Németh Alajos „Lojzi” és Ferenczi György mellett az ötödik zsűritag a közönség volt. Az ő pontszámaik alapján állt össze a döntő mezőnye. A négy legjobbnak ítélt dal a következő volt:
-
Asphalt Horsemen – Mesél a szél
-
Borbély Richárd – Nagyapám
-
Gypo Circus X Szirota Jennifer – Szél úgy beszél…
-
Pál-Baláž Karmen & Patocska Olivér – Álmok
A végső győzelmet a Gypo Circus és Szirota Jennifer közös dala aratta, a fődíjat Gubik Petra, Petőfi Zenei Díjas előadó adta át. Az ítész így jellemezte az együttest: „Olyan, mint az élet, sokszínű, változatos, vidám és néha keserédes.”
A győztes szerzemény mély, emberi témát dolgoz fel, az emberi kapcsolatok értékére hívja fel a figyelmet.
„Attól tartunk, manapság nem fordítunk elég időt a családunkra, a szeretteinkre, a barátainkra, és megesik, hogy csak akkor tudatosul bennünk ez a mulasztás, amikor már késő” – fogalmazott a zenekar a dal mondanivalójáról.
Nemcsak a győztes, de a döntő többi szereplője is támogatásban részesül, amelyet zenei karrierjük építésére fordíthatnak.
A finálé különleges pillanata volt, amikor visszatért a 2024-es évad győztese, László Evelin. A Petőfi Zenei Díjas énekesnő a Hansa Studios-ban készült lemezéről adott elő válogatást, köztük a tavalyi év nyertes dalát, a Legényes-t.
A Dal 2025 újra megmutatta, milyen sokszínű és gazdag a magyar könnyűzene világa. Több száz jelentkező közül végül 32 produkció kapott lehetőséget a bemutatkozásra, akik az országos ismertség felé vezető úton léptek egy nagyot. A második fordulóban a dalokat új műfaji köntösben, sztárelőadók közreműködésével, áthangszerelve adták elő.
Az átdolgozásokban olyan elismert művészek segédkeztek, mint Harcsa Veronika, Keresztes Ildikó, Palya Bea, Gájer Bálint, Karácsony János „James”, Pribojszki Mátyás és Szarka Tamás. A műsor ezzel nemcsak a műfaji sokszínűséget hangsúlyozta, de teret adott a kreatív zenei újraértelmezésnek is.
A finálé különlegességeként a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának kíséretében, nagyzenekari verzióban hangzottak el a dalok, Balassa Krisztián vezényletével.
Az év egyik legnagyobb hazai zenei eseménye méltó módon tisztelgett a Petőfi Zenei Díj idei Életműdíjasának, Szarka Tamásnak is – a teljes mezőny közös produkcióval ünnepelte az ikonikus művészt. Emellett a zsűri is színpadra lépett, és a Jókai 200 emlékév alkalmából egy megzenésített költeményt, a Tündérhangverseny részletét adta elő.
Különleges extra produkcióval tért vissza két korábbi versenyző is: Dánielfy Gergő és a Parno Graszt a Boldog igazán című dalt énekelték el, újra emlékeztetve a közönséget arra, milyen ereje van a szívből jövő magyar zenének.