A ‘Szél úgy beszél…’ lett 2025-ben Magyarország dala

Szél úgy beszél… című dal nyerte meg a Duna több héten át tartó könnyűzenei versenyét, így 2025-ben ez a produkció viselheti a rangos Magyarország dala címet. A Gypo Circus és Szirota Jennifer közös alkotása nemcsak a közönség szívét hódította meg, hanem értékes nyereményekkel is gazdagodott: a közmédia támogatásával lemez- és klipkészítési lehetőséget is kaptak.

A döntő különleges zenei élményt nyújtott, hiszen a versenyzők produkcióit a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara kísérte, Balassa Krisztián vezényletével. Az élő show szimfonikus átdolgozásai méltó módon zárták le a versenyt.

A megmérettetés zsűrije idén új összetételben értékelte a dalokat: Gubik PetraSzandiNémeth Alajos „Lojzi” és Ferenczi György mellett az ötödik zsűritag a közönség volt. Az ő pontszámaik alapján állt össze a döntő mezőnye. A négy legjobbnak ítélt dal a következő volt:

  • Asphalt Horsemen – Mesél a szél

  • Borbély Richárd – Nagyapám

  • Gypo Circus X Szirota Jennifer – Szél úgy beszél…

  • Pál-Baláž Karmen & Patocska Olivér – Álmok

A végső győzelmet a Gypo Circus és Szirota Jennifer közös dala aratta, a fődíjat Gubik Petra, Petőfi Zenei Díjas előadó adta át. Az ítész így jellemezte az együttest: „Olyan, mint az élet, sokszínű, változatos, vidám és néha keserédes.”

A győztes szerzemény mély, emberi témát dolgoz fel, az emberi kapcsolatok értékére hívja fel a figyelmet.

„Attól tartunk, manapság nem fordítunk elég időt a családunkra, a szeretteinkre, a barátainkra, és megesik, hogy csak akkor tudatosul bennünk ez a mulasztás, amikor már késő” – fogalmazott a zenekar a dal mondanivalójáról.

Nemcsak a győztes, de a döntő többi szereplője is támogatásban részesül, amelyet zenei karrierjük építésére fordíthatnak.

A finálé különleges pillanata volt, amikor visszatért a 2024-es évad győztese, László Evelin. A Petőfi Zenei Díjas énekesnő a Hansa Studios-ban készült lemezéről adott elő válogatást, köztük a tavalyi év nyertes dalát, a Legényes-t.

A Dal 2025 újra megmutatta, milyen sokszínű és gazdag a magyar könnyűzene világa. Több száz jelentkező közül végül 32 produkció kapott lehetőséget a bemutatkozásra, akik az országos ismertség felé vezető úton léptek egy nagyot. A második fordulóban a dalokat új műfaji köntösben, sztárelőadók közreműködésével, áthangszerelve adták elő.

Az átdolgozásokban olyan elismert művészek segédkeztek, mint Harcsa VeronikaKeresztes IldikóPalya BeaGájer BálintKarácsony János „James”Pribojszki Mátyás és Szarka Tamás. A műsor ezzel nemcsak a műfaji sokszínűséget hangsúlyozta, de teret adott a kreatív zenei újraértelmezésnek is.

A finálé különlegességeként a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának kíséretében, nagyzenekari verzióban hangzottak el a dalok, Balassa Krisztián vezényletével.

Az év egyik legnagyobb hazai zenei eseménye méltó módon tisztelgett a Petőfi Zenei Díj idei Életműdíjasának, Szarka Tamásnak is – a teljes mezőny közös produkcióval ünnepelte az ikonikus művészt. Emellett a zsűri is színpadra lépett, és a Jókai 200 emlékév alkalmából egy megzenésített költeményt, a Tündérhangverseny részletét adta elő.

Különleges extra produkcióval tért vissza két korábbi versenyző is: Dánielfy Gergő és a Parno Graszt a Boldog igazán című dalt énekelték el, újra emlékeztetve a közönséget arra, milyen ereje van a szívből jövő magyar zenének.