Sztori
A kertész kifecsegte a titkot: ha így metszed tavasszal a rózsát kétszer annyi virágot hoz
Most egy nagyon fontos tevékenységről fogok beszélni, ami nem más, mint a rózsa tavaszi metszése. Meg fogjuk vizsgálni, hogy mit kell tudni a rózsák metszéséről, mikor, miért és hogyan kell elvégezni ezt a feladatot.
Mikor érdemes elvégezni?
Az éghajlat és a rózsa fajtája befolyásolja a metszés időpontját. Általánosságban a rózsa metszését tavasszal, a fagyveszély elmúltával kell elvégezni. Enyhébb téli körülmények között is elvégezhetjük akár februárban, de amennyiben még fagyok vannak, jobb várni március-áprilisig.
Régi idők bölcs emberei úgy tartották, hogy a rózsa metszésének időpontja egybeesik a Forsythia virágzásával, de az is jó módszer, ha figyeljük a rózsa vesszőin található levélrügyeket.
Ha a dudorok a vesszőkön megnőnek és pirosra színeződnek, akkor itt az ideje a rózsa metszésének. Mindig a nyugalmi időszakban kell elvégezni a metszést, ha a növény korán virágzik a tavalyi hajtásokon, akkor csak virágzás után végezzük el a metszést.
Hogyan érdemes metszeni, melyik a legjobb módszer?
A rózsa rendszeres metszése elengedhetetlen ahhoz, hogy gyönyörű virágok legyenek rajta. Nem mindegy, hogyan metsszük, ha azt szeretnénk, hogy gyönyörű rózsáink legyenek és folyamatosan új bimbókat hozzanak, nem szabad túlságosan visszavágnunk, de az sem jó, ha csak nagyon keveset vágunk belőle. Ma mutatunk néhány tippet a rózsa metszésről.
A metszésnél a legfontosabb szempont, hogy hol vágjuk le a szárakat. A legjobb, ha 5 mm-vel a bimbó felett metsszük meg. A metszés mindig a rüggyel ellentétes irányban lejtsen. Ahhoz, hogy jövőre is káprázatos virágokat hozzon a rózsabokor, ősszel mindenképpen vissza kell metszeni, még akkor is, ha sok rügy van rajta.
A rózsa korát is figyelembe kell vennünk, az egy éves bokrot nagyjából a feléig vissza kell vágni ahhoz, hogy sok rózsa legyen rajta. A második évben általában 2 – 3 új ággal több van a rózsatőn, ezeket nem kell levágni, ettől lesz szép dús külsejű. Még ilyenkor is fontos, hogy nagyjából a feléig visszavágjuk, hogy következő évben újra szép legyen. A három éves, vagy ennél idősebb rózsabokrok esetében minden elhalt, vagy túlságosan vékony ágat le kell vágni ahhoz, hogy jövőre szép legyen a rózsabokor. A rózsákat ősszel és tavasszal kell megmetszeni.
A hibrid tearózsák metszése
A tearózsákon alapvetően sok virág van, ezért alaposan vissza kell metszeni, hogy szép és erős legyen. A fiatal hajtásokon 2 – 4 rügyet hagyjunk, míg a vastagabb ágakon maradhat 6 rügy is.
A rózsatövek közepéből növő mellékágakat mindenképpen távolítsuk el, így lesz formás a bokor és ekkor tud sok virágot hozni.
A Floribunda rózsák metszése
Ezt a típusú rózsát nem szabad túlságosan visszametszeni, mert akkor vékony ágakon hoz majd virágokat, amelyek nem lesznek a legszebbek. A következő módszert érdemes alkalmazni: a fiatal, vékony ágakat jól vissza kell vágni, így sok virág lesz majd rajtuk. Az idősebb, vastagabb ágakból csak 1/3 részt szabad levágni, így dús és erős lesz a növény.
A fiatal hajtásokon 2 – 3 rügyet hagyunk, a vastagabb ágakon, 3 – 5 rügyet kell meghagyni. Az öreg ágakat, amelyek a középső részen nőnek, eltávolítjuk.
A parkrózsa metszése
Ebből a rózsafajtából ősszel csak keveset szabad lemetszeni. Az ágait össze kell kötni, vissza kell hajtani a földbe és be kell takarni. Tavasszal alaposan megmetsszük. Az oldalsó ágakon 2 – 4 rügyet kell hagyni. Nyáron mikor elvirágzik egy rózsa rajta, akkor visszavágjuk az ágat, a következő bimbóig, vagy kinyílt virágig.
A törperózsák metszése
Ezt a fajta rózsát tavasszal kell megmetszeni, a beteg, elhalt, nagyon vékony ágakat teljesen le kell vágni. A vastag ágak hosszának 1/3 részét vágjuk le. Ősszel csak a beteg, törött ágakat vágjuk vissza.
A futórózsák metszése
Ezt a rózsafajt ősszel csak óvatosan metsszük meg. Azokat az ágakat, amelyeken virágot hozott, megmetszhetjük. A beteg, elhalt ágakat le kell vágni, az erős ágakat pedig hagyjuk nőni. A külső ágakon hagyunk 2 – 3 rügyet. A hosszabb és vastagabb ágakat összekötjük, lehajtjuk és betakarjuk földdel. Tavasszal eltávolítjuk az elhalt ágakat.
A helyesen visszavágott rózsák gyönyörű virágokkal örvendeztetnek meg minden évben!
Öreg rózsatő tavaszi metszése: