Connect with us

MiASzösz?

Hatalmas változás jön az iskolákban szeptembertől – MINDEN DIÁKOT ÉRINT!

Szeptembertől új korszak kezdődik a magyarországi köznevelési intézményekben: a diákok csak akkor használhatják mobiltelefonjaikat és tabletjeiket az iskolákban, ha arra a pedagógus engedélyt ad az órán való használatra, tanulási célból.

A nemrégiben elfogadott törvénymódosítás értelmében az okoseszközöket csak akkor lehet használni, ha az a tanulást szolgálja. A változásokat és az ezzel kapcsolatos véleményeket a Pénzcentrum videoblogja, a CashTag tárgyalta legújabb epizódjában.

Az Okoseszközök Hatása az Oktatásra

Az Országgyűlés június közepén elfogadott salátatörvénye rendelkezik arról, hogy a köznevelési intézményekben csak tanulási célra lehet majd használni a mobiltelefonokat.

Az indokolás szerint a tanulók figyelmét megengedhetetlen mértékben elvonják az okoseszközök, ami már sok esetben a tanulás rovására megy. Emellett az online zaklatás visszaszorítását is várják a rendelkezéstől.

Zacher Gábor mentőorvos, oxiológus és a függőségek szakavatott ismerője szerint nem feltétlenül a radikális tiltás a megoldás. Szerinte számos olyan applikáció létezik, amelyeket jól lehet használni az oktatásban.

Példaként említette, hogy előadásai során QR-kódokat használ, amelyeket a diákok beolvasnak, és így interaktív kérdéseken keresztül tesztelhetik tudásukat. „Nagyon sok olyan applikáció van, amit mondjuk akár az oktatásban is tök jól föl lehet használni,” mondta Zacher.

A Diákok és a Szabályok Kijátszása

A Pénzcentrum videoblogjának nyilatkozó Mészáros Anna, matematikát és testnevelést oktató pedagógus, saját tapasztalatairól számolt be.

Elmondása szerint már a törvény elfogadása előtt sem lehetett mobilt használni az órákon, de a diákok különféle módon próbálták kijátszani a szabályokat. A leggyakrabban használt alkalmazások a Messenger, az Instagram és a TikTok.

A diákok különféle trükköket alkalmaznak, hogy elkerüljék a szabályokat: okosórát használnak, régi telefonokat hoznak be, vagy akár több telefont is magukkal hoznak, hogy egyet leadjanak, a többit pedig használhassák.

Mészáros elmondta, hogy a diákok kreatív megoldásokkal próbálják megőrizni hozzáférésüket a telefonjukhoz, ami újabb kihívások elé állítja a pedagógusokat.

A Szigorítás Szükségessége és a Felelős Használat Tanítása

Tóth Dániel, a digitális nevelés szakértője szerint ideje volt a szigorításnak, mivel a diákok korlátlan kütyühasználata számos problémát okoz. Azonban hangsúlyozta, hogy nem mindegy, hogyan történik a korlátozás.

A teljes tiltás vagy a teljes szabadság egyaránt hibás megközelítés lehet. „Alapvetően ott szokott lenni a probléma, hogy kétféle irányba szoktak hibázni.

Az iskolák ugyanúgy, mint a szülők: vagy teljesen ráhagyják a gyerekekre, és szabad kezet adnak nekik, vagy olyan túlságos korlátozás van, ami csak tilt, de nem tanítja meg a felelősségteljes használatot,” mondta Tóth.

Az Arany Középút Keresése

A digitális eszközök helyes használatának tanítása kulcsfontosságú lenne, hogy a diákok megtanulják, hogyan használják azokat felelősségteljesen.

Tóth Dániel szerint érdemes lenne szabályozni a céltalan kütyühasználatot is, például megengedni a használatot szünetekben és lyukasórákon, miközben extra figyelmet fordítanak arra, hogy segítsenek a gyerekeknek feldolgozni a digitális térben szerzett élményeket.

Az új szabályozás szeptembertől lép életbe, és az iskoláknak fel kell készülniük a változásokra, valamint a diákok oktatására a digitális eszközök felelősségteljes használatáról.

Continue Reading
Hírdetés
Ezek is érdekelhetnek...

Továbbiak ebben a témában: MiASzösz?

To Top