Connect with us

Hírek

Szívszorító részletek derültek ki Suhajda Szilárdról,még ezt tette halála előtt

Lehet, hogy elérte élete nagy álmát Suhajda Szilárd, és az is lehet, hogy nem. De az biztos, hogy a kísérlet sajnos az életébe került…

Egy ország szorított Suhajda Szilárdért. A hegymászó, aki elhatározta, hogy a világ mind az öt 8000 méter fölötti csúcsára feljut oxigénpalack meg serpák segítsége nélkül, és kettővel már sikerrel is járt, most a Mount Everest csúcsának meghódításával próbálkozott. Így előbb azért drukkoltunk neki, hogy ez sikerüljön, majd már azért szorítottunk, hogy egyáltalán túlélje a kalandot… Sajnos utóbbi esetben bizonyosan hiába.

A Himalájáról kísérte oviba Somát

A 40 éves angoltanár hatalmas elszántsággal készült álma beteljesítésére. Gyakorlatilag 2019 óta ezt a csúcsdöntést tervezte és szervezte feleségével, a szintén hegymászó Tímeával együtt. Mert míg Szilárd a hegyet mászta, addig Tímea itthon a háttérmunkát végezte. A férje utolsó ajándékként egy csomó könyvet adott feleségének.

– Olvasni nincs időm, pedig Szilárd jó fej volt, mert egy doboznyi könyvet rendelt nekem. Humora is volt, mert a Nyugalom címűt is megrendelte – mesélte Timi néhány hete egy videóban.

És mielőtt Szilárd elindult volna az utolsó útjára, készített a feleségének egy térképet is, ahol részletesen bejelölte, mikor hol fog járni, Timi pedig ezen követte a férje útját. Amíg párja az alaptáborban volt, rendszeresen tudtak kommunikálni. Olyannyira, hogy Szilárd a Himalájáról az óvoda kapujáig kísérte ötéves kisfiát, Somát. Igaz, hogy csak egy videóhívás erejéig, de ez is nagyon fontos volt a kisfiú számára.

Már korábban rosszul volt

Amikor a sportoló nekivágott a csúcshódításnak, az üzenetek lehetősége is értelemszerűen leszűkült. De azt még ő maga mondta el, hogy már az alaptáborban sem volt jól.

– Köhögök. Nagyon. Fáj a torkom. Rémséges dolgokat krákogok fel, könnybe lábadt szemekkel küszködök. Kiver a víz. Éjszaka is erre ébredek. Minden lehetséges praktikát bevetek – írta a közösségi oldalán, majd miután jobban érezte magát, továbbindult.

Ám az ezután következő „halálzóna” senkit nem kímél, még a makkegészségeseket sem. Itt már minden perc létfontosságú. Először az ember ujjai fagyhatnak le, majd az oxigénhiány – itt a légkör oxigéntartalma a negyede a normálisnak, így csökken a vér oxigénszintje is – miatt hallucinál is. Szilárd 23-án este kezdte meg a csúcstámadást, és bár jeladója nem működött rendesen, egy nappal később még küldött egy jelet 8795-méterről, ami még 53 méteres szintkülönbség a csúcshoz képest. Majd csütörtök reggel látták őt 15 méterrel lejjebb. Még élt, de már nagyon rossz állapotban volt, így segíteni már nem tudtak neki a leereszkedésben. Majd az ezek után kifejezetten az ő keresésére felküldött serpacsapat már nem találta semmi nyomát, ezért szombaton, 26-án fel is adták a kutatást.

Tudd, mikor kell visszafordulni

Hogy Suhajda Szilárd feljutott-e a csúcsra, és visszafelé érte a halál, vagy még útban felfelé, nem tudni. Ez csak akkor derülhet ki, ha megtalálják a holttestét a felszerelésével együtt. Azonban, ha ez sikerül is, a teste örökre ott marad. A csúcsra vezető útvonalak mellett sok szerencsétlenül járt hegymászó maradványai jelzik, hogy ott bizony a halál minden másodpercben lecsaphat.

– Családos ember vagy, tudd, mikor kell visszafordulni! – búcsúzott Szilárd édesapja a repülőtéren a fiától. Hogy a fia miért nem tudta betartani az édesapjának tett ígéretét, sajnos, már soha többé nem derül ki.

Semmilyen ár nem túl magas?

A Mount Everest csúcsát pontosan 70 éve, 1953-ban mászta meg először Edmund Hillary és serpája, Tenzing Norgay. Az expedíciót vezető John Hunt ezredes akkor ezt nyilatkozta egy újságnak: „Semmilyen ár nem túl magas az Everest megmászásáért.” Miután az ember meghódította az Everestet, külön iparág épült rá, és a gazdagok kedvelt hobbija lett. Ma már számos ügynökség kínál profi és amatőr hegymászók számára lehetőséget a Mount Everest megmászására átszámítva 10 és 70 millió forint közötti áron. De ettől még ez veszélyes kaland, amely több száz ember életébe került már. Azon elül is 2023 az egyik legrosszabb év: már 12 ember adta életét a Mount Everest meghódításáért. Öt hegymászót pedig eltűntként tartanak nyilván: két nepálit és három külföldit, köztük Suhajda Szilárdot. Gárdos Sándor és Várkonyi László után egyébként Suhajda a harmadik magyar hegymászó, aki életét adta a hegy meghódításáért.

Continue Reading
Hírdetés
Ezek is érdekelhetnek...

Továbbiak ebben a témában: Hírek

To Top