Hetvenkét éves korában elhunyt Szirtes András, színész és zenész.
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy Szirtes András forgatókönyvíró, dramaturg, költő, vágó, operatőr, rendező, színész, zenész, különleges kísérletező filmes, mindenes, barátunk – 72 éves korában – tegnap itt hagyott bennünket. Filmjei különleges helyet foglalnak el a magyar filmművészetben. Halála nagy veszteség a teljes mozgóképes szakmának – jelentette be a Magyar Filmművészek Szövetsége.
Szirtes villanyszerelőnek tanult, ezután alig tizennyolc évesen kezdett el dolgozni a Mafilmnél, végigjárta a szamárlétrát, mire rendezővé vált.
1974-1977 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmvágó szakán tanult, közben azonban elvégezte a Marxizmus-Leninizmus Esti Egyetem filozófia-esztétika szakát (1975) is. 1987-1989 között az Egyesült Államokban tartott egyetemi előadásokat, majd a rendszerváltás után hazatérve megalapította a Szirtes-Film Kft.-t. Tagja volt a Magyar Filmművészek Szövetségének, a Magyar Filmrendezők Céhének. Szakmai elismerései közül a legjelentősebb a Balázs Béla-díj, amit 1998-ban kapott meg.
Szirtes András filmes pályafutása a Kádár-rendszerben bontakozott ki. Neoavantgárd alkotásai azonban maximum a tűrt kategóriába kerülhettek
.Munkái közül kiemelkedik a kísérteties hangulatú kísérleti filmje Hajnal (Allegro), ami félig amatőr filmként, különböző gyárakban engedély nélkül filmezve készült. A munkások életkörülményeit és az ellenállás lehetőségeit kutatja az alkotás.
