Ha ilyen tĂpusĂș piros pöttyök jelentek meg a testeden, akkor valĂłszĂnƱleg te is megkĂ©rdezted mĂĄr magadtĂłl, hogy mi lehet az oka a megjelenĂ©sĂŒknek Ă©s vajon veszĂ©lyesek-e. Az igazsĂĄg az, hogy az emberek tĂșlnyomĂł többsĂ©gĂ©nek van valamilyen jellegzetes elvĂĄltozĂĄs a bĆrĂ©n. Az ilyen pöttyök alapvetĆen termĂ©szetes jelensĂ©gek, nem jelentenek problĂ©mĂĄt.
Ha elgondolkoztål azon, hogy érdemes-e vele orvoshoz fordulni vagy egyszerƱen tudomåst sem kell venni róluk, akkor olvass tovåbb.

Pontosan mik ezek a piros pöttyök?
Ezek a pöttyök ĂĄltalĂĄban a mellkas terĂŒltĂ©n Ă©s a karokon jelennek meg. Nagyon gyakran 40 Ă©ves kor fölött kezdenek el felbukkanni a bĆrön, de a fiatal felnĆttek körĂ©ben sem ismeretlen jelensĂ©g.
Ezek kis kapillĂĄris tĂĄgulĂĄsok eredmĂ©nyei, amelyek a hajszĂĄlĂ©r rendszerĂ©ben felmerĂŒlĆ hibĂĄk miatt jelenik meg. SzĂ©tszĂłrĂłdhatnak a testen vagy egy adott terĂŒletre is összpontosulhatnak, ebben az esetben kisebb jĂłindulatĂș tumoroknak is tekinthetĆek.
Miért alakulnak ki?
Vannak olyan szemĂ©lyek, akik formĂĄjuk Ă©s mĂ©retĂŒk miatt gyakran összekeverik Ćket az anyajegyekkel, pedig teljesen mĂĄs elvĂĄltozĂĄsrĂłl van szĂł. IgazĂĄbĂłl nagyon ritka, hogy teljesen olyan szĂnƱvĂ© vĂĄljanak, mint az anyajegyek.
RamĂłn Grimalt, a Barcelonai Egyetem bĆrgyĂłgyĂĄsz professzora szerint a bĆr öregedĂ©sĂ©vel megjelenĆ jegyeknek nincs kapcsolata a nap expozĂciĂłval Ă©s egyĂ©rtelmƱ a csalĂĄdi befolyĂĄs. TudomĂĄnyosan ez az ĂĄllapot a kapillĂĄris angiĂłma (hajszĂĄlĂ©rdaganat) eredmĂ©nye. Ha az anya vagy az apa sok ilyen piros pöttyel rendelkezik, akkor nagyon valĂłszĂnƱ, hogy a gyermekĂŒknĂ©l is meg fognak jelenni, ha elĂ©rik az idĆsebb kort.
Veszélyesek?
BĂĄr ezek a pöttyök nem veszĂ©lyesek Ă©s nem karcinogĂ©nek, a szakĂ©rtĆk azt javasoljĂĄk, hogy az a szemĂ©ly, akinek van ilyen, legyen nagyon figyelmes. Folyamatosan ellenĆrizze, hogy nem-e vĂĄltozik a mĂ©retĂŒk vagy a szĂ©lĂŒk, ahogyan azt az anyajegyek esetĂ©ben is tenni kell. TermĂ©szetes mĂłdszerekkel is kezelhetĆ, ugyanakkor sebĂ©szeti Ășton is eltĂĄvolĂthatĂł.